Дома Психолошки совети Кога возрасните плачат

Кога возрасните плачат

284
0

Плачењето не е исто што и „производство на солзи“ како резултат на иритација на очите поради хемиско соединение. Плачењето на бебињата наводно е метод на комуникација. Кај возрасните, плачењето сè уште е делумно непознато.

Студијата, која опфати 4.300 луѓе од 30 земји, покажа дека менталната и физичката состојба и на испитаниците се подобриле по плачењето. За оние кои не почувствувале подобрување или дури се чувствувале полошо, клучните фактори биле социјалниот контекст и чувството на срам доколку солзите се случеле во јавност или надвор од безбедно опкружување.

Истото истражување покажа дека кај повеќето луѓе „задржувањето“ или криењето солзи има негативни последици, односно дека се чувствува помало олеснување по ваквото емотивно празнење

Претходна објаваНајчести грешки при миење раце
Следна објава7 генијални трикови како да го искористите стариот леб…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име