Дома Интересно Кинеско чудо: Ледената земја на чудата

Кинеско чудо: Ледената земја на чудата

666
0

Чудесното кралство во кинескиот град Харбин е создадено од 180.000 кубни метри мраз и половина милион кубни метри снег! „Светот на снегот и мразот“ е најголемата атракција на фестивалот посветен на зимската магија, се простира на 600.000 квадратни метри и благодарение на градбите од бајките се враќаш во детството додека да трепнеш.

Кинескиот град Харбин, на североистокот на земјата, е најпознат по едномесечниот Меѓународен фестивал на снег и мраз.

Во вистински град на снег и мраз, работниците работеа напорно за да направат вистински замоци, скулптури, лизгалишта. И сето тоа на релативно умерена температура од минус 15 Целзиусови степени.

Жителите на Харбин тврдат дека ова е невообичаено топла зима, па како помош биле ставени во функција машини за правење вештачки снег. Најголема атракција е „Светот на снегот и мразот“, чија изработка чинела 19 милиони долари.

Организаторите се надеваат дека ќе привлечат 1,3 милиони туристи.

Режисерот на „Светот на снегот и мразот“, Жао Хонџун, откри дека на светот му биле потребни 17 дена да биде подготвен.

„Светот зафаќа површина од 600.000 квадратни метри. Искористени се 180.000 кубни метри мраз и половина милион кубни метри снег. Фигурите се меѓу највисоките во светот“, прецизира Хонџун.

Во најсеверниот и најстудениот кинески град, на самиот раб на Сибир, температурата може да стои на 40 степени под нулата половина година.

Фестивалот постои од 1963 година.

Погледнете го видеото…

Претходна објаваОваа фотографија ќе ви открие како ве гледа околината: Како наивна, мистериозна или одговорна личност?
Следна објаваПревртена торта со ананас која изгледа одлично и лесно се подготвува

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име