Дома Health Кинеската медицина не ПРЕДУПРЕДУВА: Емоции и како тие влијаат на нашето здравје

Кинеската медицина не ПРЕДУПРЕДУВА: Емоции и како тие влијаат на нашето здравје

246
0

Кинеската медицина не ПРЕДУПРЕДУВА: Емоции и како тие влијаат на нашето здравје

Во традиционалната кинеска медицина, постојат седум основни емоции – лутина, среќа, тага, грижа, размислување, страв и шок – и секоја е поврзана со здравјето на органите.


Гнев

Лутината е поврзана со незадоволство, гнев и фрустрација. Ако некое лице не се соочи со тоа, може да стане поттик за главоболки и висок крвен притисок. Луѓето кои се склони кон стомачни проблеми поради лутина ќе страдаат од гастритис или чир на желудникот. Го оштетува и црниот дроб кој работи под оптоварување, пренесува кинескиот портал Joyre TCmedi Spa.

Емоциите влијаат на имунолошкиот систем


Среќа

Среќата кога е премногу интензивна и долготрајна може негативно да влијае на срцето. Тоа покажува дека е потребна умереност во се.

Внимание и внимателност

Загриженоста ја оштетува слезината. Кога премногу размислуваме за лоши работи и замислуваме сценарија кои сè уште не се случиле и нема, страдаат слезината и стомакот. Нашиот дигестивен систем се влошува.

Страв

Стравот ги оштетува бубрезите. Нашата енергија паѓа, поради што не можеме да држиме урина и измет.

Тага

Тагата има негативен ефект врз белите дробови. Прекумерната тага ја намалува енергијата на белите дробови.

Шок

Секоја ненадејна возбуда, како шок, дури и позитивна, може да предизвика нервоза, несоница и палпитации на срцето.

Овие симптоми обично укажуваат на емоционална нестабилност.

Претходна објаваПомага при КАНДИДА, топи КИЛОГРАМИ и се користи и како ЕЛИКСИР НА УБАВИНАТА, сите имаме ДОМА Јаболков оцет
Следна објаваАНТИЧКА ТАЈНА НА ГРЦИТЕ: Измешајте ги овие две состојки и ќе решите многу здравствени проблеми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име