Дома Здравје КАФЕ – МАГИЧЕН напиток: Го намалува ризикот од хронично заболување на овој...

КАФЕ – МАГИЧЕН напиток: Го намалува ризикот од хронично заболување на овој ОРГАН!

302
0

Истражувањата сугерираат дека најизразен позитивен ефект врз црниот дроб е дневното консумирање од три до четири шолји кафе.
Умерено консумирање кафе е поврзано со помал ризик од развој на заболување на црниот дроб .

До таков заклучок дошле научниците во Британија, чија работа е објавена во списанието „BioMedCentral“.

Истражувачите од два британски универзитети користеле податоци од околу половина милион луѓе, а се покажало дека редовното пиење на секаков вид кафе го намалува ризикот од хронични заболувања на црниот дроб.

Умерените пијат кафе имале 20 отсто помал ризик од заболување на замастен црн дроб и 49 отсто помал ризик од прерана смрт од заболување на црниот дроб, во споредба со луѓето кои воопшто не пиеле кафе.

Истражувањата сугерираат дека најизразен позитивен ефект врз црниот дроб е дневното консумирање од три до четири шолји кафе.

Претходна објаваЗошто се блокира само една ноздра?
Следна објаваФОБИИТЕ ТРЕБА И МОЖЕ ДА СЕ ЛЕКУВААТ: Чувството на страв не треба да се игнорира бидејќи може да се развие сериозна патологија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име