Дома Живот Кафе кое преку ноќ стана светски хит

Кафе кое преку ноќ стана светски хит

261
0

Социјалните мрежи, особено Инстаграм и ТикТок, редовно шират низа вирусни трендови. Една од најновите е т.н. кафе далгона, кое скоро преку ноќ стана светски хит.

Во спротивно, се откажуваме од подготовка на специјални, кафиња на Инстаграм, бидејќи дома ги немаме повеќето потребни состојки. Она што е интересно за кафето Далгон е дека се потребни само основните состојки, како и секое „обично“ кафе и електричен мешалка, и во тој случај, малку трпеливост. Резултатот е неодоливо кремасто кафе, со текстура слична на лесен шејк.

Рецепт за пенливо кафе од далгона:

Состојки:

2 лажици кафе,

2 лажички шеќер,

2 лажици топла вода,

млеко по избор,

Подготовка:

  1. Ставете кафе, шеќер и топла вода во поширока чаша за мешање.
  2. Мешајте рачно или со електрично додека не ја постигнете посакуваната текстура.
  3. Истурете млеко во чаша и додадете две лажици пенесто кафе. Уживајте!
Претходна објаваОвој едноставен трик го користат најуспешните луѓе во светот…
Следна објаваНе фрлајте ја кората од банана!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име