Дома Health Камилицата има многу лековити својства, а во народната медицина се користи и...

Камилицата има многу лековити својства, а во народната медицина се користи и за стопирање на гасови, за олеснување на варењето и за дијареја.

331
0

Камилицата има многу лековити својства, а во народната медицина се користи и за стопирање на гасови, за олеснување на варењето и за дијареја.

Камилица – Matricaria chamomilla
Камилица, прстенест прст, кралски цвет, бела работа, жаба трева, Romanica е едногодишно тревно миризливо растение, обично високо помалку од половина метар. Нејзиното стебло е разгрането. На врвот на стеблото и гранките има една ситна цветна глава. Има пријатен мирис и е мек, бидејќи е шуплив. Расте речиси насекаде. Се бере штом ќе почне да цвета, од крајот на април.

Помалата, вистинска миризлива камилица цвета порано и е помала и во цветот, во листот и во стеблото од подоцнежната камилица без мирис и други сродни растенија со кои не треба да се меша, бидејќи тие не се ниту миризливи, ниту лековити како вистинската камилица. И двете имаат жолта цветна круна и бели цветни ливчиња, кои се протегаат околу круната како бела чинија. Само врвот од таа трева се бере за лек. Лекарите велат дека треба да се користи помала, порана, миризлива камилица. Најдобро е да се бере кога цвета и во моментот на цветање и за непосредна и за подоцнежна годишна употреба!

Чај од камилица за здрав стомак за деца
Камилицата е лековита против многу болести, особено за многу детски и женски болести. Штом детето не може да цица и има тврда столица, веднаш треба да му се даде една лажица чај да пие. Овој чај го подобрува желудникот и ја смирува болката. За да се заштитат децата од колика и други болести, треба да им се дава 1 мала шолја млак чај пред спиење два до три месеци. Добро е и против детската дијареа, без разлика од каде доаѓа. Тоа е многу добро за клизма.

За болки во увото и главоболка
За болки во ушите и тинитус, чајот треба да се прелива во ушите два пати на ден. Против главоболка добро е цветот и листовите камилица да се матат и да се нанесуваат на главата еднаш дневно, по неколку часа. Во текот на зимата, сувата трева треба да се натопи во топла вода и да се нанесе на главата. Секако дека лежи во кревет, тоа е најправилно. Така, покривањето на главата и пиењето чај од камилица е добро против несоница и заборавеност.

За подобро варење и миење на очите
Добро е да се пие чај против отежнато мокрење. Против вриење во устата и грлото треба да го исплакнете грлото со чај – гаргара. Варењето на желудникот се подобрува кога овој чај се пие во вино. Добро е да се пие и против кашлица и болки во црниот дроб. Многу е добро да се мијат очите со чај од камилица, но треба добро да се смири и прочисти. Подобро лечи кога малку ќе се истури во очи и се чува. За зајакнување на слабите зглобови, добро е да се испие три пати на ден, по една чаша вино во која е оставена половина шака цветови од камилица преку ноќ.

За здравјето на жените
Против рани, слабост и женски болести, добро е да се капете во чај од камилица, бидејќи успешно помага. Кога жените ги губат менструацијата, треба да пијат добра шолја силен чај секоја вечер. По породувањето, многу е добро жената да пие по две шолји чај од камилица секој ден. Ја лечи и неа и нејзината матка. За да се врати вкочанетото лице во живот, треба да се трие по целото тело со остра крпа и да се завитка во топла облека за да се загрее. За ова, неопходно е да се искапат, да се испари во топол чај од камилица и повторно брзо да се завитка во облека. Кога родилка ќе има болки по породувањето, болката ќе престане штом две кесички полни со цветови од камилица се сварат во пиво или ракија, а потоа се загреат, едната се става на папокот, а другата на меѓуножјето. Кога тревата од камилица ќе се направи малтер и ќе се нанесе на раните, таа брзо ги лекува.

Камилицата се бере во мај и јуни
Во мај и јуни треба да берете камилица и да ја сушите на сенка, на суво и проветрено место, па да ја пиете секој ден. Добро е против стомачни болки, проблеми со мокрењето, нередовна менструација и после породување, болки во црниот дроб, дијареа и студенило во нозете и рацете. Во име на тоа, добро е екстремитетите да се тријат, па да станат поцврсти и потопли. Чајот се приготвува како и другите чаеви.

Етерично масло од камилица
Главната состојка на камилицата е есенцијалното масло. Во просек е околу 0,4%. Неодамнешните студии тврдат дека лековитите својства на камилицата доаѓаат не само од есенцијалното масло, туку и од матрицинот, хетерозидите, слузта, смолата, горчливите материи, танините, флавоноидите и другите состојки.

Етеричното масло од камилица има сина боја од азулен. Во маслото има и други состојки.

Голем број хигиенски и козметички препарати за нега на кожата и мукозните мембрани се направени од камилица и нејзиното етерично масло

Претходна објаваЕдна шолја на ПРАЗЕН СТОМАК прави чуда за имунитет и слабеење
Следна објаваКИНДЕР МЛЕЧНИ КОЦКИ (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име