Дома Health Камења во мочниот меур

Камења во мочниот меур

205
0

Камења во мочниот меур

Камењата во мочниот меур се тврди, минерални израстоци во луменот на мочниот меур, кои се јавуваат кога тој е нецелосно испразнет (има остаток на урина).

Доколку се доволно мали, може да се поминат за време на мокрењето и се асимптоматски.

Во повеќето случаи, симптомите се должат на постојана иритација на ѕидот на мочниот меур од камења или блокирање на протокот на урина.

Симптоми

Карактеристични симптоми на камења во мочниот меур:

Болка во долниот дел на стомакот, често многу интензивна (кај мажите, болката може да се манифестира и во пенисот или неговата околина)

Болка и отежнато мокрење

Често мокрење (особено ноќе)

Заматена или темна боја на урина

Крв во урината

Оваа болест ги зафаќа двата пола, иако почесто се јавува кај мажи на возраст од 50 и повеќе години поради зголемување на простатата .

Камењата во мочниот меур кај децата се ретки. Децата доживуваат неконтролирано мокрење (во кревет во текот на ноќта), а момчињата може да доживеат постојана и често болна ерекција која трае со часови.

Доколку ги забележите горенаведените симптоми, обратете се кај вашиот лекар за да се направат потребните тестови и да се дознае причината за проблемите, а потоа да се започне со терапија.

Ишијас – Зошто се јавува

Причини

Камењата во мочниот меур обично се појавуваат поради неможноста целосно да се испразни мочниот меур.

Урината се создава во бубрезите преку процесите на гломеруларна филтрација и тубуларна реапсорпција. Се состои од вода и отпадни материи кои бубрезите ги филтрираат (елиминираат) од крвта. Урината содржи супстанција уреа , која се состои од азот и јаглерод.

Ако дури и мало количество урина остане во мочниот меур, овие супстанции од урината се лепат една до друга и формираат кристали кои со текот на времето се стврднуваат и формираат камења.

Претходна објаваИшијас – Зошто се јавува
Следна објаваАритмија – напишано од: д-р Нада Мацура

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име