Дома Живот Календар на сезонска храна: Преглед на овошјето и зеленчукот што зрее по...

Календар на сезонска храна: Преглед на овошјето и зеленчукот што зрее по месеци – се на едно место

408
0

Подолу е преглед на овошјето и зеленчукот што зрее по месеци, за полесна навигација во изборот на храна за вас и полесно наоѓање во маркетите.


Познато е дека храната е најбогата со хранливи материи и разни корисни материи во екот на сезоната. Затоа, добро е да се знае кога зреат одредени овошја и зеленчуци. Иако денес има многу намирници во текот на годината, доколку го сакате најдоброто, внимавајте на сезоната. Сезонското овошје и зеленчук се секогаш најдобриот избор; покрај тоа што е најприфатлива, таа е и најбогата со здрави хранливи материи и најмалку третирана со непожелни агенси.

ЈАНУАРИ – портокал, мандарина, клементина , лимон, грејпфрут, киви, кељ, зелје, карфиол, зелена салата, црвена цикорија, копар, спанаќ, праз, цвекло, целер, магдонос, репка

ФЕВРУАРИ – портокал, грејпфрут, лимон, киви, кељ, зелје, карфиол, зелена салата, црвена цикорија, копар, спанаќ, праз, цвекло, целер, магдонос, цвекло

МАРТ – портокал, лимон, зелка, кељ, прокељ, карфиол, зелена салата, црвена цикорија, зелена цикорија, копар, блитва, спанаќ, цвекло, целер, магдонос, цвекло

АПРИЛ – аспарагус, пиперки, тиквички, зелка, кељ, прокељ, карфиол, брокула, зелена салата, црвена цикорија, зелена цикорија, копар, блитва, спанаќ, цвекло, целер, моркови, магдонос, цвекло, црвен кромид , грашок

МАЈ – јагоди, цреши, аспарагус, пиперки, домати, тиквички, зелка, кељ, карфиол, брокула, зелена салата, црвена цикорија, зелена цикорија, копар, блитва, цвекло, целер, морков, магдонос, компири, црвен кромид, грашок, грав

ЈУНИ – јагоди, малини, боровинки, црна црница, рибизли, цреши, вишни, круши, праски, нектарини, кајсии _ аспарагус, пиперки, домати, краставици, модар патлиџан, тиквички, зелка, кељ, брокула,зелена цикорија, копар, блитва, цвекло, целер, морков, магдонос, рен, црвена ротквица, компир, црвен кромид, пченка, зелен грашок, грав, мешунки


ЈУЛИ – јагоди, малини, капини, боровинки, црни дудинки, рибизли, цреши, јаболка, круши, праски, нектарини, кајсии, смокви, грозје, дињи, лубеници, пиперки, феферони, домати, краставици, модар патлиџан, зелка, зелена салата, црвена цикорија, зелена цикорија, копар, блитва, цвекло, целер, моркови, магдонос, рен, црвена ротквица, компири, црвен кромид, лук, пченка, грав, мешунки

АВГУСТ – јагоди, капини, боровинки, црна црница, цреши, јаболко, круша, праска, нектарина, кајсија, грозје, диња, лубеница, пиперки, феферони, домати, краставици, модар патлиџан, тиквички, зелка, зелена салата, копар, блитва, цвекло, целер, морков, магдонос, рен, црвена ротквица, компир, црвен кромид, лук, пченка, грав, мешунки

СЕПТЕМВРИ – малини, капини, круши, јаболка, сливи, дуњи, нектарини, грозје, калинки, смокви, ореви, лешници, бадеми, костени, аспарагус, пиперки, феферони, домати, краставици, модар патлиџан, калинка, зелена салата, црвена цикорија, зелена цикорија, копар, блитва, спанаќ, цвекло, целер, моркови, магдонос, рен, црвена ротквица, цвекло, компири, лук, пченка, мешунки

ОКТОМВРИ – малини, капини, круши, јаболка, сливи, дуњи, кајсии, грозје, калинка, ореви, лешници, бадеми, костени, маслинки, аспарагус, пиперки, феферони, домати, краставици, модар патлиџан, тиквички, карфиол, брокула, зелена салата, црвена цикорија, копар, блитва, спанаќ, цвекло, целер, моркови, магдонос, рен, цвекло

НОЕМВРИ – јаболко, грејпфрут, портокал , мандарина, лимон, калинка, зелка, кељ, прокељ, карфиол, брокула, зелена салата, црвена цикорија, копар, спанаќ, цвекло, целер, моркови, магдонос, праз.

ДЕКЕМВРИ – грејпфрут, портокал, мандарина, лимон, кељ, зелје, карфиол, брокула, зелена салата, црвена цикорија, копар, спанаќ, цвекло, целер, магдонос, цвекло, праз.

Претходна објаваОтстранете ги масните наслаги: Народен лек од само пет состојки е вистински сојузник на слабеењето!
Следна објаваЖените во менопауза треба да ја јадат оваа храна пред појадокот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име