Дома Health Како чаевите влијаат на нашето здравје?

Како чаевите влијаат на нашето здравје?

534
0

Билните чаеви се еден од најздравите пијалоци освен водата. Топлите чаеви нè загреваат во зима, а за летната верзија можеме да ги разладиме со неколку коцки мраз. Различни видови чај имаат различни здравствени придобивки. Во продолжение ви пренесуваме кој чај какво влијание има врз здравјето.

 1. Зелен чај
  Зелениот чај ќе ја подобри виталноста на вашето тело и ќе ви даде дополнителна енергија. Одлично е да го пиете наутро на празен стомак за да го забрзате варењето.
 2. Камилица
  Камилицата има многу смирувачки ефект врз нашето тело. Покрај тоа што ви го олеснува заспивањето и подобро заспивањето, има и антиинфламаторни својства кои се одговорни за смирување на воспалението.
 3. Коприва
  Чајот од коприва е одличен за пиење кога сакате да се ослободите од вишокот вода бидејќи копривата делува како благ диуретик. Исто така е одличен природен лек за лекување на воспаление на мочниот меур.
 4. Жалфија
  Жалфијата е лековито растение чиј чај е добро да се пие во менопауза, со менструални проблеми, дигестивен систем, но и прекумерно потење.
 5. Нане
  Доколку имате проблеми со надуеност, чајот од нане би можел да биде решение за вашите проблеми.

Претходна објаваЛекарите советуваат: што да правите кога ќе се изгорите?
Следна објаваТоа е најчестиот избор за појадок, а воопшто не е ЗДРАВ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име