Дома Психолошки совети Како се справувате со анксиозноста? Оваа техника ќе ви помогне

Како се справувате со анксиозноста? Оваа техника ќе ви помогне

720
0

Не дозволувајте анксиозноста да владее со вашиот живот! Техниката 333 ќе ви помогне да се ослободите од неа во секое време

Сигурно и самите знаете колку е непријатно да се доживее анксиозност, но една едноставна техника може да ви помогне
Анксиозноста е чувство на нелагодност, како што се грижа или страв. Веројатно секој доживеал чувство на вознемиреност во одреден момент од животот. На пример, може да се чувствувате загрижени и вознемирени за полагање на испит, одење на стоматолог или одење на интервју за работа. Некои од нас доживеале анксиозност во поблага форма, но за многумина чувството може да се чувствува толку парализирано што ги спречува да го живеат животот во потполност.

Последните неколку години беа предизвик за целиот свет, војната во Украина, пандемијата на коронавирус, инфлацијата, а секој од нас веројатно има и лични проблеми. Затоа е важно да ги препознаете овие чувства и да направите нешто околу тоа. Милиони луѓе страдаат од анксиозност, а многумина пробале когнитивно бихејвиорални вежби за да им помогнат. Еден едноставен метод кој моментално добива на популарност е техниката 333. Лесна е за паметење и достапна за вас во секое време.

Прво, важно е да знаете дека причината за анксиозноста може да варира од личност до личност и секогаш треба да го посетувате вашиот општ лекар ако сметате дека анксиозноста влијае на вашиот секојдневен живот. Некои се чувствуваат непријатно на преполни места, додека други доживуваат социјална анксиозност или многу специфична фобија.

Експертите од Choosing Therapy велат дека техниката 333 се фокусира на препознавање глетки, звуци и текстури, кои ви помагаат да се „приземете“ и да се фокусирате на сегашниот момент.

Што е техника 333?

Ако сакате да го пробате, ќе се изненадите колку е едноставно. Следниот пат кога ќе се чувствувате вознемирени, треба да го барате и идентификувате следново:

Три работи што можете да ги видите
Три работи што можете да ги слушнете
Три работи што можете да ги допрете

Оваа техника помага да се префрли нечија перспектива кон физичката средина. Може да се користи како практичен начин за смирување на анксиозноста. Ја намалува анксиозноста со користење на сетилата како начин за повторно поврзување со вашето тело среде негативни симптоми на анксиозност.

Важно е да се запамети дека идејата зад ова не е да размислувате за конкретни предмети, туку да се фокусирате на она што всушност можете да го видите.

Идентификувањето на звуците е уште еден одличен начин за справување со анксиозноста. Пренасочувањето на вашето внимание кон околината може да ви помогне да преминете од состојба на фокусирање на вашите мисли во состојба во која сте свесни за вашата околина. Сепак, во зависност од вашата локација, може да ви биде тешко да ги изолирате звуците. Некои работи што може да ги слушнете вклучуваат отчукување на часовникот, звук на тастатура или нечие дишење. Ако сте на отворено, може да забележите лисја што шушкаат на ветрот, автомобили кои минуваат или кучиња лаат.

Што се однесува до работите што можете да ги допрете, тие можат да ви бидат на дофат.

Преку овој метод, се учите себеси како да се фокусирате на вашата физичка средина, што ви помага да се приземјите и да ги отстраните наметливите мисли или другите симптоми на анксиозност.

Како да препознаете анксиозност?

Пред да започнете да ја користите техниката 333, важно е да ги препознаете симптомите на анксиозност. Тие можат да се поделат на физички и психолошки, но не мора да ги чувствувате сите. Физички симптоми се:

Скратен здив
Забрзано чукање на срцето
Гадење
Стегање во градите
Сува уста
Пеперутки во стомакот
Потење
Потреба за мокрење/правење на дебелото црево
Тремор

И психолошките симптоми вклучуваат:

Анксиозност
Страв од губење контрола
Внатрешна напнатост
Раздразливост
Чувство на одвоеност
Чувство на страв дека ќе се случи нешто навистина катастрофално (како што е срцев удар, несвестица, напад или дури и смрт)
Важно е да се напомене дека симптомите на напад на паника често може да бидат слични на срцев удар, имено болка во градите, брзо дишење и прободување/стегање во градите.

Претходна објава7 клучни работи кои можат да ја спасат планетата
Следна објава8 болести кои ги наследуваме од мајката

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име