Дома Психолошки совети Како секој ден повторно се заљубувате во партнерот?

Како секој ден повторно се заљубувате во партнерот?

576
0


Сигурно знаете дека секоја бајка завршува со познатата фраза „живееле среќно до крајот на животот“. Но, дали знаете како да направите бајка од вашиот живот? Во реалноста, животот и љубовта не се секогаш толку совршени. Повеќето врски порано или подоцна ќе се соочат со предизвици, кои можат да ги тестираат односите меѓу партнерите.

Отстранете го
По идиличен и бајковит почеток на врска или меден месец на почетокот на бракот, нормално е враќањето во реалноста да предизвика кавги меѓу партнерите. Но, ако заедно со партнерот поминувате низ помалку убави времиња, можно е секој ден повторно да се заљубувате еден во друг. Продлабочувањето и подобрувањето на врската започнува многу едноставно – со поставување на вашиот ум на вистинската фреквенција.

Она што се сончевата светлина и водата за растението, тоа е за секоја врска почит и почит меѓу партнерите. Колку повеќе се фокусирате на она што го сакате и цените кај партнерот, толку повеќе ќе ги будите овие квалитети кај него. Исто така, кога ќе му возвратите и ќе му пружите љубов, а не осуда, тогаш сретнувате безусловна љубов која ќе се прошири во вашата врска.

Како врската меѓу вас и вашиот партнер расте и напредува секој ден и покрај сите лоши моментални случувања, прочитајте во продолжение.

Поставете заеднички цели
Еден начин да се заљубите во вашиот партнер со секој изминат ден е да создадете чувство на единство и заедничка визија за иднината. Со поставување и постигнување цели во парови, и двајцата ќе се чувствувате повеќе поврзани со партнерот и ќе постигнете понапредно ниво во вашата врска.

Фокусирајте се на позитивното
Како што одминува времето, одредени коментари на партнерот може да почнат да ве нервираат, или да ве потсетуваат на претходните кавги и да предизвикаат нови кавги во врската. Забележувањето на негативното станува навика од која е тешко да се ослободите. Гневот и незадоволството растат, како и оддалеченоста меѓу некогашните блиски партнери. И очајот и несреќата растат.

Како да не дојдете до оваа фаза? Клучот за заљубување е да престанете да давате толкава моќ на малите и неважни работи. Наместо да се занимавате со негативното, фокусирајте се на оние аспекти кои го прават вашиот партнер посебен – оние кои родиле љубов меѓу вас. Овој совет можете да го примените во сите сфери од животот и многу брзо ќе видите позитивни промени кај себе. Со позитивна енергија привлекувате и позитивни работи. Сè во вашиот ден зависи од перспективата.

Прифатете и поддржете го напредокот на вашиот партнер
Здравата и среќна врска им овозможува на партнерите простор да се развиваат и менуваат со текот на времето. Но, кога партнерот се менува на поинаков начин од очекуваното или ако напредува побрзо во некоја сфера од неговиот емотивен придружник, оваа ситуација може да стане извор на кавги. Ако се најдете во оваа ситуација, свртете ја целата приказна во позитивна насока со тоа што ќе бидете најголемата поддршка на вашиот партнер и ветар во грб. Дозволете му да се промени, да расте, да се запознае себеси. На тој начин ќе дознаете повеќе за вашата љубов и врска. Природно е да поминувате низ различни фази во животот, не правете сениште од тоа. Дозволете си повторно да се заљубите во она што вашиот партнер станува, овој пат уште посилен од првиот пат.

Секој ден сакајте се малку повеќе од претходните
Изненадувачки, најефективниот чекор во заљубувањето во партнерот е всушност самољубието. За да можете да го сакате партнерот, потребно е прво да се сакате и почитувате себеси. Ако ветите дека ќе работите на себе и секогаш се трудите да го дадете најдоброто и поголемиот дел од себе, ќе развиете безусловна љубов и кон себе и кон другите.

Научниците велат дека иако љубовта се менува со текот на времето и добива нови облици, таа има потенцијал секој ден да станува се посилна и посилна. Тешкотиите со кои секојдневно се соочувате, односно решавањето на непријатните ситуации, всушност ја зајакнуваат љубовната врска и ја прават нераскинлива. Животните предизвици ја продлабочуваат и прошируваат љубовта, затоа не плашете се кога ќе се најдете во слична ситуација. Прегрнете ги и научете нешто од нив. Откако ќе го разберете ова, ќе видите дека најмоќните љубови не се бајките од почетокот на текстот. Веќе оние кои секојдневно се соочуваат со подеми и падови, но поради тоа стануваат посилни и секогаш излегуваат како победници.

Извор:elitedaily

Претходна објаваПосен ручек за денес: Рижото со печурки!(рецепт)
Следна објаваВарен или суров – како е подобро да се консумира зеленчукот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име