Дома Health Како копривата помага на здравјето: И како да направите сок и чај

Како копривата помага на здравјето: И како да направите сок и чај

464
0

Како копривата помага на здравјето: И како да направите сок и чај

Добра е во борбата против анемијата; има антибактериски, антивирусни, антиинфламаторни, диуретични својства, помага во регулирање на крвниот притисок и има повеќе…

Растението од кое бегавме како деца дава бројни придобивки кога е здравјето во прашање. Најдобар начин да ги искористите сите негови лековити својства е неодамна многу популарниот сок од коприва.

За што е добра копривата?
Покрај тоа што е заштитена од животни и штетници со киселината која предизвикува плускавци и изгореници, копривата е исклучително лековита во секој дел, од листовите, стеблата, до цветовите и корените.

Најважното нешто што треба да се напомене е дека копривата содржи исклучително големи количини на железо, што ја прави совршен сојузник против анемија.

Освен со железо, копривата е богата со минерали како калциум, магнезиум, фосфор и силициум. Најбогат е со витамин Ц, но витаминот Ц се губи во најголема мера при преработката, а копривата во свежа форма е речиси невозможна за консумирање, особено кога се споменува потенцијалниот проблем со дигестивниот систем што може да го предизвика земањето свежа коприва.

Има антибактериски, антивирусни, антиинфламаторни, диуретични својства, ја намалува болката и го запира крварењето. Витамините А, Б2, Б5 и К, во комбинација со каротин, лецитин и бројни амино киселини, протеини и јаглехидрати ја прават копривата одличен лек за многу болести.

Со забрзување на излачувањето на течноста од телото, влијае на регулирање на крвниот притисок, ја стимулира работата на црниот дроб и панкреасот, помага при орални инфекции, како и болести како егзема, акни и опаѓање на косата.

Покрај сето тоа, регулацијата на шеќерот во крвта, помошта при несоница и нервоза се значаен дел од бројните придобивки што ни ги носи овој пријател од дворот.

Сок од коприва
Копривата во која било форма е пријател на организмот, без разлика дали се работи за артритис, астма, жолчка, уринарни или респираторни проблеми, проблеми со кожата или грчеви во стомакот.

Кога заклучивме колку самата коприва е добра за телото и организмот, треба да ги споменеме придобивките што ги носи во форма на сок.

Сокот од коприва има позитивен ефект кога станува збор за:

стимулација на лимфниот систем
подобрување на имунитетот
зајакнување на фетусот кај бремени жени

олеснување на менструалните грчеви
помош при респираторни заболувања
намалување на гадење

воспалителен процес
дијареа
анемија


Рецепт за традиционален сок од коприва
Состојки :

30-40 млади врвови од коприва

3 литри ладна вода
5-6 цитрусни овошја (комбинација од лимон, портокал – по желба)
1 кг шеќер

Подготовка:

Соберете ги врвовите на копривите на ливада или во близина на шума, покрај поток или во вашата градина. Ставете ја копривата во вода и исечете 6 лимони или комбинација од агруми по избор.

Покријте ја смесата и оставете ја така 24 часа. Потоа издробете ги состојките со раце, па процедете ги и додадете шеќер. Важно е сирупот да се меша додека не се раствори шеќерот, доволно е повремено да се меша во следните 24 часа за се да се соедини.

Откако шеќерот добро ќе се раствори, истурете го сирупот во стаклени шишиња и чувајте го на суво и ладно место.


Чај од коприва
За сите оние кои се борат со вишокот килограми, копривата е потенцијално добар избор доколку ја користите за подготовка на чај.

Го забрзува процесот на детоксикација на организмот и помага во излачувањето на вишокот вода без губење на виталноста и енергијата. Нутриционистичките информации од чајот од коприва покажуваат дека тој е богат со магнезиум, важен минерал кој помага при многу телесни функции.

Следниве состојки се потребни за подготовка на свеж чај од коприва:

200 мл вода
неколку листови свежа коприва.
Подготовка :

Оставете ја водата да зоврие.

Копривата прелијте ја со топла вода и оставете ја да отстои 5 до 10 минути.

Откако ќе се остават копривите во зовриена вода, смесата мора да се процеди.

За почеток, испијте само една шолја чај од коприва за да бидете сигурни дека немате никакви реакции на него.

Никогаш не подготвувајте чај во метален сад или чаша

Претходна објаваКАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ЗАПЕКОТ СЕГА! Редовната столица е предуслов за силен ИМУНИТЕТ, направете го ова наутро за брзо олеснување
Следна објаваОд овие 4 работи стареете преку ноќ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име