Дома Психолошки совети Како кафето влијае на нашето ментално здравје?

Како кафето влијае на нашето ментално здравје?

692
0

Пиењето кафе со години се сметаше за нездрава навика , но подоцна се покажа дека не е така. Во 2016 година, Светската здравствена организација го отстрани од листата на канцерогени супстанци, што потврди дека нема врска помеѓу пиењето кафе и развојот на рак… Но, како тоа влијае на нашето ментално здравје?

Кафе и депресија

Во потрага по врска помеѓу депресијата и пиењето кафе, спроведена е интересна студија, со уште поинтересни резултати. Се покажа дека овој пијалок всушност може да има превентивно дејство против депресија. Не само кофеинот, туку и многу други супстанции кои се наоѓаат во кафето играат улога во ова. Корисни се против депресија главно затоа што го спречуваат воспалението на нервите, што е чест фактор кај луѓето со депресија.

Секако, засега тоа се само претпоставки или навестувања. Ќе бидат потребни многу повеќе истражувања за со сигурност да се потврди дека пиењето кафе позитивно влијае на депресијата.

Кафе и анксиозност

При откривањето на врската помеѓу пиењето кафе и анксиозноста, резултатите не беа толку ветувачки како кај депресијата. Докажано е дека ако консумираме повеќе од 400 мг кофеин дневно, тоа може да доведе до немир, несоница и тремор (најчесто на рацете). Слични знаци често се присутни кај анксиозното растројство.

Кај луѓето кои немаат анксиозни нарушувања, кафето во умерени количини не треба да го предизвикува. Малку поголем проблем е со луѓето кои веќе имаат анксиозно растројство, бидејќи пиењето кафе може да го влоши. Многу луѓе со анксиозни нарушувања веќе престанале да го пијат овој пијалок и забележале позитивни резултати.

Како пиете кафе?

Како пиете кафе е исклучително важно. Овде не е толку важно дали пиете кафе со млеко, шеќер, долго, кратко… Повеќе од тоа што ви значи една шолја кафе.

Доколку овој напиток го подготвувате наутро на мир и го доживеете како време за себе, веројатно поповолно ќе влијае на вас. Многу луѓе пијат кафе како дел од нивната утринска рутина. Со чаша можете да се смирите, да поминете малку време со себе, да размислите за вашиот ден, желби, цели. Шолја кафе може да биде одличен поттик за саморефлексија.

Сосема е поинаку ако попатно го пиете тоа кафе наутро, само за да „те одржите во живот“. Вашата потсвест ќе почне да го поврзува пиењето кафе со брзање, стрес, работа, напор… И затоа е многу поверојатно дека пиењето кафе ќе има негативни последици врз вашата благосостојба.

На крајот, се зависи од тоа како го доживувате кафето или како вашето тело реагира на него. Сите сме различни.

Извор: Sensa Si

Претходна објаваОва се знаци дека ви недостасува железо
Следна објаваСостојка со помош на која ќе го забрзате метболизмот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име