Дома Здравје Како и каде точно боли воспаление на слепо црево?

Како и каде точно боли воспаление на слепо црево?

1193
0

Како и каде точно боли воспаление на слепо црево? Вака изгледаат симптомите на воспаление, а важно е да знаете како да реагирате веднаш.

Во случај да забележите симптоми на воспаление на слепо црево, посетете го вашиот лекар што е можно поскоро за да спречите компликации


Повеќето абдоминални болки , особено ако се ненадејна и остра болка, се загрижувачки и честопати се прва асоцијација со воспаление и руптура на слепото црево. Како се препознава оваа состојба? Кој дел од абдоменот треба особено да се следи?


Што точно е и каде се наоѓа слепото црево?

Слепото црево (додаток) е торбичка закачена на дебелото црево десет до петнаесет сантиметри оддалечено од папокот. Тоа е т.н црево , т.е. израсток во облик на црево кое е долго околу осум сантиметри и широко само околу седум милиметри.

Единствената позната улога на слепото црево е да учествува во производството на добри бактерии, но нашироко се верува дека тоа нема никаква функција и нема активна улога во телото.


Како да се утврди каде е? Прво, замислете го вашиот стомак како квадрат поделен на шест помали квадрати. Слепото црево се наоѓа во она што го мислевте како долен десен квадрант.


Како настанува воспалението?

Доколку е нарушена нормалната бактериска флора во овој дел од телото, последицата е инфекција и формирање на слуз што може да го затне местото каде што слепото црево се спојува со дебелото црево.

Тогаш се вели дека апендицитис – воспаление на слепото црево .

Сепак, оваа блокада може да се појави и поради зголеменото лимфно ткиво во слепото црево, како и столицата, кога бактериите почнуваат прекумерно да се размножуваат и предизвикуваат воспаление. Оваа состојба е итна, што значи дека е неопходно веднаш да се јавите на лекар .


Како да препознаете апендицитис?

Иако слепото црево се наоѓа во десниот дел на желудникот, болката предизвикана од неговото воспаление најпрво се појавува во пределот на папокот . Таквата болка започнува нагло и ненадејно, се влошува при кашлање или движење и е толку интензивна што може да го разбуди пациентот. Тоа е посериозно и посилна од која било од болките што вообичаено се чувствуваат со стомачни заболувања и значително се влошува за само неколку часа.
Покрај болката, може да се јави и покачена телесна температура, гадење и повраќање .


Некои други можни симптоми се:

надуеност и абдоминален оток
запек или дијареа
брз пулс
зголемен број на леукоцити
недостаток на апетит
варење
зголемена потреба за дефекација
неможност анално да се ослободуваат гасови

Што да направите ако се сомневате во апендицитис?

Доколку ги забележите споменатите симптоми, задолжително посетете лекар што е можно поскоро – ако навистина се работи за апендицитис , со одложување на посетата на медицинска установа, ризикувате да го пукнете слепото црево, што е компликација која бара хируршка интервенција. Ако дојде до руптура, може да почувствувате привремено олеснување, но наскоро болката ќе се зголеми поради воспаление на абдоминалното ткиво.
Важно е да се знае разликата помеѓу акутно и хронично воспаление на слепото црево . Потешка е акутна, што е ненадеен случај при кој болката интензивно се зголемува во текот на 24 часа и може да пукне. Во тој случај лекарите инсистираат на отстранување на слепото црево, односно хируршка интервенција, која трајно го елиминира проблемот.

Овој тип на операција може да се изведува стандардно хируршки или лапароскопски, а периодот на опоравување трае од две до три недели, по што животот продолжува нормално.

Претходна објаваОвој прекрасен десерт со освежителен вкус ќе ги шармира и најпребирливите
Следна објаваШто лебди во нашите очи?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име