Дома Интересно Како изгледа животот во најстуденото населено место во светот?

Како изгледа животот во најстуденото населено место во светот?

480
0

За време на зимата во Ојмјакон, денот трае само три часа, а температурите паѓаат до -50 степени Целзиусови …
Многумина тврдат дека Ојмјакон е најстудено населено место на Земјата . Тоа е село кое се наоѓа во Јакутија во источниот дел на Сибир.


Најниската температура била измерена во февруари 1933 година и била -71,2 степени Целзиусови . Тоа е број што ќе го видите напишан на бројни сувенири во Ојмјакон. Иако никогаш повеќе не е измерено, зимите тука се доста сурови. На пример, во јануари е сосема нормално термометарот да покаже -50 степени Целзиусови .
Некогаш, Ојмјакон беше место каде што сточарите застануваа да водат ирваси во блискиот термален извор кој никогаш не замрзнува., но денес е дом на петстотини жители. Животот во зимските месеци не е лесен, но населението се прилагоди на екстремните услови.


Земјиштето е трајно замрзнато во текот на целата година и скоро ништо не успева, па затоа населението главно се храни со риби, ирваси и коњско месо и млечни производи . Исто така, во шумата собираат диви бобинки што ги мешаат со замрзнато млеко за да добијат специјалитет, сличен на сладоледот. Само еден пар ракавици или еден капут не ви е доволен тука. Населението се облекува во многу слоеви, и ја напушта куќата само кога треба.

Не е изненадувачки што моторите на автомобилите не можат да се стартуваат во такви услови, ниту авионите да не можат да полетаат .
Чистиот воздух и домашната храна без индустриска преработка придонесуваат за здравјето на Ојмјаконите, кои живеат во просек долго време. Дури и кучињата се навикнати на студ, а сибирскиот хаски, наводно, може да спие на отворено на температури до -50 степени Целзиусови.


Претходна објаваЛесни начини за чистење и избелување на забите
Следна објаваОслободете се од лошите навики!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име