Дома Здравје Како да ја препознаете разликата помеѓу омикрон, настинка и грип?

Како да ја препознаете разликата помеѓу омикрон, настинка и грип?

1064
0

Лекар открива како најлесно е да се препознае разликата помеѓу симптомите на омикрон, настинка и грип.

Во целиот свет, се чини, постои омикронска варијанта на коронавирусот, а за жал во исто време со грипот и настинката, па се поставува прашањето како да се препознаат симптомите на болеста.

Др. Абдул Ел-Сајед неодамна изјави за Си-Ен-Ен дека постои лесен начин да се направи разлика помеѓу симптомите. Тој ве советува да размислите со кого сте биле во контакт, а ако се работи за лице кое има Ковид, симптомите би можеле да бидат токму таа болест. Губењето на мирис и вкус се специфични симптоми на оваа болест и често може да открие дека сте заразени со коронавирус.

Варијантата Omicron често носи главоболка како симптом.

Др. Лиза Барет, специјалист за заразни болести во Канада, рече дека со совет на д-р Абдул и тест за ковид, може да открие дали е настинка или ковид.

Откако ќе почнете да ги чувствувате симптомите, треба да се изолирате и да направите неколку тестови. Не правете ги тестовите веднаш штом ќе забележите симптоми, туку следниот ден.

Не сте сами ако сте збунети околу појавата на симптоми на ковид или настинка, бидејќи варијантата омикрон е многу слична на симптомите на настинка. Зошто? Во декември, научниците ги објавија резултатите од студијата која покажа дека омикрон има сличен генетски состав на обичната настинка.

Всушност, Омикрон можел да ја „собере“ таа сличност од некој што имал настинка, се вели во соопштението.

Дали новата варијанта на омикрон е позаразна и/или повирулентна од варијантите опишани досега?

Се проценува дека варијантата делта е околу 40% позаразна од алфа варијантата, а бидејќи алфа варијантата е околу 50% позаразна од оригиналната варијанта, тоа значи дека делта е двојно позаразна од т.н на дивината, вирус од типот Вухан. Тоа јасно го гледаме според бројките на светско ниво.

За жал, најновите податоци од Јужна Африка покажуваат дека омикронот е двојно поинфективен од делта, што е причина за дополнителна загриженост. Поради бројните мутации, се шпекулираше дека бројот на мутации може да ја намали способноста на вирусот, односно неговата способност да се пренесува и шири.

Добрата вест е што оваа варијанта и покрај брзото ширење во јужноафриканските земји, предизвикува само благи симптоми или асимптоматски инфекции, но досега е заразена само помладата популација. Во Јужна Африка заболените се до 35 години и претежно студенти (податоци од 14.12.2021).

Ниту една од познатите варијанти на САРС-КоВ-2 не се покажа како повирулентна и ниту една не е вклучена во категоријата варијанти со високи последици според поделбата на варијантите САРС-КоВ-2 објавена од Центарот за центри на САД за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Претходна објаваУтре е Бадник: Еве што треба да има на трпезата и зошто семејството МОРА да биде заедно!
Следна објаваГо намалува холестеролот и го стимулира мозокот: 5 работи зошто е неопходно да се консумира калинка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име