Дома Life Како да ја исчистите главата на тушот од бигор за само 5...

Како да ја исчистите главата на тушот од бигор за само 5 минути? Тоа е едноставно, лесно и речиси БЕСПЛАТНО

586
0

Како да ја исчистите главата на тушот од бигор за само 5 минути? Тоа е едноставно, лесно и речиси БЕСПЛАТНО

Водата содржи многу работи корисни за нашето здравје, но и бигор кој често е видлив во нашите бањи


Варовникот е еден од најдосадните појави во секоја кујна и бања. Освен што го расипува изгледот на санитарните производи, мијалниците и славините , бигорот може да предизвика и проблеми во функционирањето на одредени делови во нив.


Најчестиот проблем што го имаме е со насобран бигор на туш главите, бидејќи и онака малите дупки низ кои поминува водата се затнуваат и тогаш водата не може убаво да помине.

Ако често купувате нова глава за туш бидејќи старата ви е затнат со бигор и не знаете како да ја отпуштите , ова е одлична вест за вас.

Како што е веќе познато, природните производи како оцетот често се најдобриот избор за чистење на бигорот.

Еве што треба да направите доколку сакате да ја исчистите главата на тушит од бигор и со тоа да го продолжите рокот на траење.Отстранете ја главата на туш и ставете ја во мијалник или сад исполнет со оцет.

Ако можете, тогаш оставете го преку ноќ или 30 минути ако е од никел, злато или месинг.

Исчистете ги стаклата на туш кабината без напор

– Исплакнете ја главата со топла вода, а потоа исчистете ја со стара четка за заби за да го отстраните секое наталожено делче. Оцетот е природно средство за дезинфекција, така што тушот ќе биде дезинфициран и пенливо чист. Ако главата не може да се отстрани, можете да го користите истиот метод, но наместо тоа користете пластична кеса наполнета со оцет и завиткајте ја околу главата за туширање со гумена лента, советува експертот за чистење Лаура Харнет, основач на еколошки производи за чистење.

Сода бикарбона може да се користи и за отстранување на бигор и нечистотија, но треба да се измеша со вода за да се направи цврста паста за да се отстранат тврдите наслаги од нечистотија и бигор.

Како последен чекор, можете да ја истриете главата за туширање со лимон и бидете сигурни – ќе блесне како нова.

Претходна објаваДали често ја грицкате усната без да сте свесни за тоа? Во 4 случаи може да биде знак за сериозни болести
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 10 ФЕВРУАРИ! Овните се одлично расположени, Раковите имаат поволен ден за љубов, а тука доаѓаат парите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име