Дома Психолошки совети Како да утешите некој?

Како да утешите некој?

506
0

Сите понекогаш се наоѓаме во тешки моменти. Живееме на оваа планета полна со луѓе. Сите се допираме со чувства, мисли, зборови, допири… Ги допираме нашите личности, се судираме или се обединуваме или одиме еден до друг…

Се среќаваме, поминуваме или можеби раскинуваме…

Не, животот не е лесен. Иако понекогаш е така. И тој не е тажен. Иако понекогаш е така. Ниту тоа не е безвредно. Иако понекогаш се чини така. Ако успееме да ја видиме убавината во непредвидливоста, во снаодливоста од момент во момент, во погледот кон целта пред нас (макар и да е далеку или недостижна), тогаш сме на пат да ја живееме потрајно и потполно.

Ах, каков опис… Како и да е, темата е тага. Ако некој е тажен покрај вас, обидете се да одите потивко, да се смеете потивко, да не споделувате паметни совети…
Обидете се накратко да навлезете во тагата на личноста до вас и да ја разберете. Велам, накратко. Важно е личноста да види дека ја разбирате. Најмногу помага.
„Гледам дека си тажен. Жал ми е. Дали има нешто што можам да направам за тебе? Дали сакате да гледате филм заедно или да се прошетате, или да одите на кафе или само да се гушкате или сакате да бидете сами?… Кажи ми што ти одговара…“

Вториот дел е разговор со личноста и само кога личноста може да зборува за тоа. Зборувањето главно се состои од поставување неколку прашања и потоа слушање : Како се случи ова? Како се чувствуваш сега? Што ти е сега на ум?
Потоа доаѓа охрабрувањето на личноста, особено е пожелно тоа да се направи со конкретни примери:
„Се сеќаваш ли кога бевме тоа, храбро се справивте со тоа. Вие сте силни и храбри. Верувам дека ќе ја надминете оваа ситуација, дури и ако сега изгледаше далеку“.
А потоа незаменливата реченица: ‘Еве ме, за тебе. Ќе бидам среќен да направам се што можам за тебе.’

Значи, да резимираме: редоследот на меѓусебната жалост, редоследот на прашањата и слушањето, редот на охрабрување, редоследот на речениците: „Еве ме, за тебе“.
И нека те води твоето срце.

Претходна објаваРецепт: Бисквит колачиња со какао и јаткасти плодови
Следна објаваАко вашите деца растат со домашни миленици, тие ќе бидат поотпорни на болести

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име