Дома Нега и убавина Како да спречите кршење на косата и расцепени врвови

Како да спречите кршење на косата и расцепени врвови

152
0

Косата е прилично кршлива, особено кога е влажна. Фризерите советуваат како да спречите пукање на косата.

Исушете ја косата пред да ја врзете

Косата е најкревка кога е мокра. Повеќе се растегнува кога е врзан, но и се крши и пука. Доколку немате време, фокусирајте се на сушење на коренот на косата каде што ќе биде врзана, а врвовите нека се исушат сами во репчето.

Металните токи се вашите најлоши непријатели

Ослободете се од сите метални шноли и добијте ленти за коса од ткаенина (помалку се протегаат и нема да можете да го затегнете опавчето премногу цврсто) и силиконски ленти (не се лизгаат за да не треба да ја затегнувате косата).

Пробајте различни фризури за теретана

Пот ја крши косата ако е премногу цврсто врзана. Француската плетенка ќе ја задржи вашата коса надвор од патот и ќе спречи кршење.

Секој ден менувајте ја висината на репчето

Идеално би било да ја одморите косата и да ја носите секој втор ден, но прифатлива опција е да ја врзувате на различни места: на врвот на главата, на задниот дел од главата…

Однесувајте се кон вашата коса нежно

Одвојте неколку секунди за да го одвиткате ластикот наместо само да го вадите од косата – помалку ќе ја оштетите косата.

Претходна објаваКако да спречите болки во грбот
Следна објаваКако да направите добар избор во животот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име