Дома Здравје Како да спречите болки во грбот

Како да спречите болки во грбот

244
0

Остра, прободување или постојана болка во грбот – секој од нас веројатно ја доживеал, ако не веќе. Се проценува дека осум од десет луѓе ќе доживеат болки во грбот. Како и честотата на поплаки, митовите за болки во грбот се исто така многу чести.

Што е мит, а што факт?

Мит: Секогаш седете исправено

Седењето свиткано е лошо, но ќе дојде и до напрегање на грбот ако седите премногу исправено долго време. Направете паузи неколку пати на ден, потпрете се на стол со стапалата на подот и оставете го грбот малку да се заоблени. Обидете се да стоите дел од денот, можеби додека зборувате на телефон или додека читате.

Мит: Не кревајте тешки работи

Не е важно колку креваш, туку како го правиш тоа. Затоа, кога кревате нешто тешко, направете го тоа од положбата на сквотот, со исправен грб и со главата нагоре. Користете ја силата на нозете и рацете за да го подигнете товарот и не го извртувајте и свиткувајте го телото бидејќи може да го повредите грбот.

Мит: Одморот е најдобриот лек

Одморот може да помогне при неодамнешна повреда или напрегање што предизвикува болки во грбот. Но, еден или два дена во кревет всушност може да ги влоши работите. Подобро е да пешачите и да се движите, пишува „Глорија“.

Мит: болката секогаш е предизвикана од повреда

Не мора да се повредите за да имате болки во грбот. Дегенерацијата на дискот, болеста, инфекцијата, па дури и наследни состојби може да предизвикаат и болки во грбот.

Факт: Повеќе тежина, повеќе болка

Одржувањето во добра форма помага да се спречат болките во грбот. Како што можете да замислите, дополнителната тежина ќе ви го оптовари грбот. Болката во грбот е најчеста кај луѓето кои не се во форма, особено кај оние кои се фрлаат на многу активности за време на викендот по седење цела недела.

Мит: тенкоста гарантира живот без болка

Секој може да добие болки во грбот, дури и слабите луѓе. Оние кои се премногу слаби имаат уште поголема веројатност да ја изгубат густината на коските побрзо, зголемувајќи го ризикот од фрактури и болка.

Мит: Вежбањето е лошо за болки во грбот

Редовното вежбање ја спречува болката во грбот. За оние кои неодамна го повредиле долниот дел на грбот, лекарот ќе препорача и вежбање. Тие обично ќе започнат со полесни движења и постепено ќе го зголемуваат интензитетот. Откако акутната болка ќе исчезне, редовното вежбање може да помогне да не се врати.

Факт: Хиропрактиката може да помогне

Професионалните упатства на општеството за болка препорачуваат пациентите и лекарите да разгледаат други опции со докажани придобивки за болки во долниот дел на грбот, вклучувајќи манипулација со ‘рбетниот столб и терапија со масажа.

Факт: Акупунктурата ја ублажува болката

Акупунктурата, јогата, прогресивната релаксација и когнитивната бихејвиорална терапија исто така можат да помогнат во ублажување на болките во грбот.

Претходна објаваСимптоми кои укажуваат на проблеми со тироидната жлезда
Следна објаваКако да спречите кршење на косата и расцепени врвови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име