Дома Здравје Како да се третира повреда на зглобот (исчашување или изместување)?

Како да се третира повреда на зглобот (исчашување или изместување)?

162
0

Исчашување на зглобот се јавува кога краевите на коските се исфрлени или искривени од нивната положба. Најчести повреди се оние на рамото или вилицата, но секој зглоб може да биде повреден – зглобовите на прстите и рацете, глуждовите, зглобовите, лактите, колковите или зглобовите помеѓу пршлените на грбот и вратот. Повредата најчесто е придружена со скинати лигаменти (истегнување), а понекогаш и со скршеница.

Симптомите може да вклучуваат силна болка, оток, модринки и тешкотии при движење на зглобот. Често, повредениот екстремитет или прст стои во неприродна положба.

  1. Никогаш не обидувајте се сами да туркате повредениот зглоб на своето место: третирајте го исто како скршеница. Отстранете ја или исечете тесна облека или прстени во близина на повредениот зглоб, имобилизирајте ја со шина, а дополнително имобилизирајте повреда на раката или рамото со ЗАВОЈ и веднаш повикајте лекарска помош.
  2. На повредата можете да нанесете ладна облога или пакување мраз за да го намалите отокот и болката. Не му давајте на повредениот ништо да јаде или пие, во случај на потреба од општа анестезија за време на медицинскиот третман.
  3. Кога исчашениот зглоб ќе се врати на своето место – со едноставно дотерување што го прави лекар или понекогаш, се враќа сам – лесно е да се заборави на повредата и да се смета за излечена. Но, тоа не е така: на повредените лигаменти и ткиво им требаат недели за целосно закрепнување. Доколку повредениот прерано почне да го користи зглобот, може повторно да се појават болки и отоци, а постои можност за трајно оштетување на зглобот.

Малите деца понекогаш имаат делумни повреди, особено на лактот или рамото, што не може да се види на рендген. Единствените симптоми се болка и осетливост на повредениот дел. Лекар или медицинска сестра може да го намести зглобот на своето место.

Претходна објаваДАЛИ ПОЈАДОКОТ Е НАЈВАЖНИОТ ОБРОК ВО ДЕНОТ?
Следна објаваКако изгледа анатомијата на увото?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име