Дома Живот Како да се ослободите од икањето? 8 трикови

Како да се ослободите од икањето? 8 трикови

702
0

Едноставни решенија за оваа иритирачка појава.

Икањето е нормално и им се случува скоро на сите, но е многу иритирачко. Ако трае, може да стане непријатно, а понекогаш може да трае само затоа што многу се трудите да престанете да икате.

Што точно е икање?
Икање се јавува кога се јавува мускулен спазам помеѓу ребрата и дијафрагмата. Тоа е најголемиот мускул задолжен за дишење. . За време на таков спазам, луѓето дишат воздух, тој поминува покрај гласните жици и резултира со звук на икање.

Икањето не може да се контролира, се смета дека икањето е рефлексна реакција на телото.

Што предизвикува икање?
Експертите се сосема безбедни. Генерално, тие се согласуваат дека работите што можат да ја иритираат дијафрагмата или нервите поврзани со неа, може да предизвикаат икање. Тие вклучуваат јадење или пиење премногу брзо, газирани пијалоци и алкохол или стрес и возбуда.

Некои дијагнози како рефлукс може да бидат предизвикувачи, а икањето исто така може да биде несакан ефект на некои лекови. Меѓу најпознатите лекови кои предизвикуваат икање се бензодиазепините, кои се користат за анксиозност, пишува Health .

Како да се ослободите од икањето?
Во најголем дел, икањето ќе престане само по неколку минути, така што не треба да правите ништо. Меѓутоа, ако не можете да го спречите икањето, еве како можете да си помогнете:

  • длабоки и бавни вдишувања
  • Пијте вода или ледена вода
  • Гаргара
  • Каснете лимон
  • Задржете го здивот 5 до 10 секунди
  • Надувајте го балон лицето
  • Седнете и доведете ги колената до градите, држете една минута
  • Ставете ладна облога на лицето
Претходна објаваНе ја фрлајте водата при готвење храна: Одлична за цвеќиња…
Следна објаваХрана против несоница

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име