Дома Психолошки совети Како да се ослободите од „дигиталниот замор“?

Како да се ослободите од „дигиталниот замор“?

235
0

Последната година беше обележана со пандемија на коронавирус што го смени начинот на живот, работа и забава. Еден од проблемите е дигиталниот замор, кој стана вообичаена појава поради работа од дома.


Поради пандемијата на коронавирус, многумина работат од дома, а работното време често трае подолго од вообичаеното. Како резултат, многумина се „залепени“ на мобилни телефони и компјутери и живеат живот во кој нема јасна граница помеѓу приватниот и професионалниот живот. На долг рок, овој животен стил може да доведе до здравствени проблеми, па затоа, меѓу другото, потребно е да се ослободите од дигиталниот замор.


Постојат три начини да се успее во ова:


Научете да исклучувате
Откако ќе завршите, научете да правите дигитална пауза од сите уреди. Наместо тоа, фокусирате се на нешто во што уживате, а тоа е читање книга, слушање музика, поминување квалитетно време со најблиски и слично. Водењето ваков распоред ќе ви овозможи да имате контрола над вашиот секојдневен живот.


Фокусирајте се на една задача
Мултитаскингот се чини незаменлив во денешниот свет, сепак, неодамнешното истражување спроведено низ целиот свет покажува дека мултитаскингот не е навистина најдобриот начин да се постигне продуктивност. Иако можеби изгледате како професионалец во правење неколку работи одеднаш, во реалноста тоа не е така и вашата продуктивност се намалува. Поради долгото работно време и постојаната употреба на повеќе уреди за извршување на повеќе задачи, тешко е да се концентрирате. Постојат дури и проблеми со запомнување на задачите што мора да се завршат во текот на денот.


Не заборавајте на реалниот свет
Дигиталниот свет е модерен и можеме да направиме многу со едноставен клик на копче. Но, реалниот, физички свет не поврзува и носи задоволство, чувство на припадност и меѓусебна поврзаност. Дури и во најфреквентниот распоред за работа, треба да најдете време за физички вежби. Дури и 20 минути пешачење ќе ги релаксира вашето тело и ум. Исто така, не заборавајте да се дружите со пријателите и да одржувате комуникација со нив.

Претходна објаваДали сте постојано гладни? Можеби виновникот е една од овие 8 причини…
Следна објаваРолат со јагоди

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име