Дома Нега и убавина Како да се ослободите од акните и зошто ги имаме во позрела...

Како да се ослободите од акните и зошто ги имаме во позрела возраст

208
0


Како да се ослободите од акните кога секојдневните појави како стресот, хормоните, исхраната и загадувањето се фактори кои можат да предизвикаат акни?

Ако мислите дека акните се само проблем за тинејџерите, размислете уште еднаш. Милиони жени во нивните 30-ти, 40-ти и имаат проблеми со акни.

Според студијата на WhatClinic, 88 проценти од експертите за нега на кожата велат дека проблемот е во пораст и дека повеќе од една третина од луѓето постари од 35 години бараат третман.

Која е причината?
27 проценти од експертите го обвинуваат стресот и хормоните, 15% сметаат дека виновникот е во исхраната, а 12% е загадувањето.

Д-р Тери Лунг, козметолог, експерт за хормони и автор на растворот за хормонални акни, вели дека предизвикувачи се: премногу шеќер, стрес, лошо варење, чувствителност на одредена храна, загадување на воздухот, хормони, лекови и недостаток на витамин Д.

Што да правам ?

Дерматологот од Клиниката за дерматологија на улицата Харли, Адам Фридман вели:

„Подобрувањето обично доаѓа по една или две години, а првата„ линија “е да се спречи воспалението додека не исчезне. Ако станува збор за посериозен проблем, потребни се посилни лекови “.

Ако станува збор за хормонални акни, разговарајте со вашиот лекар за апчиња за контрацепција.

Како да се ослободите од акните
Atонатан Боулинг, дерматолог во болницата Манур во Нафилд, Оксфорд, советува:

Вежбање: Ова може да помогне во деблокирање на порите преку пот. Измијте го лицето пред да се исуши потта.

Јадете правилно: Премногу шеќер, млечни производи и рафинирани јаглехидрати се погодни за појава на акни. Бадемите, боровинките, авокадото и гравот се меѓу бројните намирници кои можат да помогнат во намалување и спречување на воспаленија.

Сонце: Само 15 минути сонце на ден може да помогне во лекувањето на симптомите на акни. Но, не повеќе од тоа затоа што може да има контраефект

Пијте многу вода: Ова е од суштинско значење за функцијата на црниот дроб што го контролира производството на хормони.

Претходна објаваБелиот фустан е модна класика која е неизбежна и ова лето
Следна објаваПијалак за детоксикација од само 5 состојки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име