Дома Здравје Како да се опоравите од ГИХТ со правилна исхрана

Како да се опоравите од ГИХТ со правилна исхрана

620
0

Гихтот е состојба која се карактеризира со отечени, болни зглобови, придружени со акутна болка, најчесто во палецот или стапалото. Сепак, гихтот може да се манифестира и како акутна болка во глуждовите, колената, лактите, прстите и/или рацете. Оваа болест може да биде тешко да се дијагностицира бидејќи клиничката слика е многу слична на онаа на артритисот, што доведува до тоа некои здравствени работници да веруваат дека гихтот е всушност форма на артритис. Меѓутоа, ако погледнете внимателно, ќе можете да видите дека постојат значителни разлики помеѓу овие две болести.

Во случај на ревматоиден артритис (РА), тестот на крвта ќе покаже присуство на антитела, а во случај на остеоартритис (ОА) забележлива е деформација на зглобовите. При тестирање за гихт, обично гледаме вишок на урична киселина во крвта или таложење на кристали на урична киселина во болен зглоб. Покрај оваа значајна разлика, РА и ОА обично зафаќаат повеќе од еден зглоб насекаде во телото, додека гихтот ги зафаќа само екстремитетите и обично само еден зглоб (освен ако не е запоставен долго време), најчесто палецот .

Поради фактот што бубрезите се делумно одговорни за филтрирање на урична киселина, многумина претпоставуваат дека вишокот на урична киселина во крвта и нејзината акумулација во болните зглобови е резултат на проблеми со бубрезите. Иако ова е делумно точно, ако ја погледнеме пошироката слика, можеме да видиме дека вистинскиот виновник е преоптоварен црн дроб.

Кога црниот дроб е преоптоварен со масти во исхраната, како и акумулација на токсини, тој не успева правилно да ја филтрира крвта, создавајќи прилив на токсини во крвотокот, што им става голем товар на бубрезите и лимфниот систем, кој исто така делува како систем за филтрирање. Кога тоа ќе се случи, урична киселина, заедно со дополнителни токсини како што се растворувачи, оксидација на тешки метали, пестициди, хербициди, освежувачи на воздух итн., има тенденција да се акумулира во екстремитетите, како што се стапалата, прстите, прстите, а понекогаш и лактите. Кога тоа ќе се случи, венскиот проток од екстремитетите не е толку добар како што треба, што значи дека вените не се во можност целосно да ја извлечат „валканата крв“, оставајќи ги зад себе токсините кои се таложат во долните делови на телото – главно зглоб на палецот. Со текот на времето, овие токсини и кристали предизвикуваат воспаление и болка.

Гихтот некогаш бил познат како „болест на богатите“, а бил забележан уште во древниот Египет. Низ историјата имало многу луѓе кои страдале од гихт поради раскошниот начин на живот, мрсните диети и пивото што го оптоварува црниот дроб, како што се кралот Хенри VIII и Леонардо да Винчи. Единственото нешто што се променило од тие денови е тоа што повеќе не мора да бидете богати за да си дозволите вишок диететски животински протеини.

Вишокот животински протеин во исхраната е само една од причините зошто гледаме повеќе случаи на гихт отколку порано. Друга причина е огромниот пораст на количината и видовите отрови во нашата средина и храна, како што се ДДТ, пестициди, хербициди, конзерванси, токсични тешки метали и друго.

Првиот и најважен чекор за секој со гихт е драстично да го намали внесот на сите видови животински протеини. Протеините од животинско потекло тешко делуваат на црниот дроб поради нивната висока содржина на масти, особено ако се консумираат во големи количини. Секој со гихт треба да се префрли на 100% растителна исхрана. Меѓутоа, ако тоа не е можно – дивиот лосос може да се конзумира, се додека е во умерени количини. Хемиската структура на рибините протеини и масти е многу различна од оние кои се наоѓаат во другите производи од животинско потекло, поради што црниот дроб малку полесно ги обработува.

Што се однесува до протеините од растително потекло, исто така е важно да се внимава со нив. Одредена количина на грав и јаткасти плодови е во ред, но имајте предвид дека овие видови на протеини во вишок може да го натераат и црниот дроб. За оние кои се грижат да не внесуваат доволно протеини во исхраната, тоа е невозможно. Сите овошја и зеленчуци содржат протеини, додека лиснатиот зеленчук содржи особено висока количина на биорасположиви протеини. Втората најважна работа што можете да ја направите за да ја ублажите болката е да го зголемите внесот на овошје. Корисни се сите плодови, но особено се корисни дивите боровинки, сокот од брусница, вишната, јаболката, кивито и дињите.

Квалитетниот додаток Б12 кој содржи и метилкобаламин и аденозилкобаламин е секогаш корисен, како и додатокот на јонски цинк кој помага во нежна детоксикација на црниот дроб и поправка на каква било штета.

Прекумерното консумирање масти и животински протеини е штетно за нашето тело. Болката од гихт во палецот на ногата е начин на нашето тело да се обиде да не врати на поурамнотежена исхрана пред да се појават посериозни здравствени состојби, диета која е полна со хранливи материи и здрави јаглехидрати – токму она што му е потребно на нашето тело.

Претходна објаваСекоја жена треба да го знае ова – како се менува менструалниот циклус со текот на годините
Следна објаваВо овие делово од телото се таложат најмногу масни наслаги

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име