Дома Здравје Како да се намали чешањето по каснување од комарец

Како да се намали чешањето по каснување од комарец

160
0Покрај високите температури, летниот период носи и несакани каснувања од комарци, кои обично се безопасни и исчезнуваат за неколку дена, но предизвикуваат непријатно иритирачко чешање. Со неколку состојки како мед и сода бикарбона лесно можете да го решите овој проблем.

Најпрвин, можеби нема да го забележите убодот затоа што плунката на комарецот ја трие кожата пред да ја прободе. Сепак, неколку минути подоцна веројатно ќе развиете нерамнина која е црвена и чеша и по неколку дена најверојатно ќе се претвори во црвеникаво кафеаво или темно место како модринка.

Подложноста на каснување од комарец варира од личност до личност и зависи од производството на млечна киселина во организмот, додека друг фактор може да биде крвната група. Истражувањата сугерираат дека луѓето со крвна група О се попривлечни за комарците, што може да биде причина зошто ги каснуваат почесто од другите.

Во повеќето случаи, каснувањата од комарци поминуваат сами за околу два до три дена, а со следниве совети можете во меѓувреме да ги ублажите чешањето и отокот:

Мраз или ладни облоги

Ставете пакет мраз или ладна крпа над местото на инјектирање за да го намалите отокот. Ниските температури и мразот можат да го намалат воспалението, а студот исто така ја вкочанува кожата, што може да ви овозможи моментално, но краткорочно олеснување. Не оставајте мраз директно на местото на пункција повеќе од пет минути бидејќи може да ја оштети кожата.

Паста со сода бикарбона

Направете паста со 1 лажица сода бикарбона и ½ лажици вода за да го намалите отокот и чешањето. Нанесете го на убод и оставете го да отстои 10 минути пред да го исплакнете.

Мед

Оваа слатка слатка супстанца е честа состојка кај љубителите на домашните лекови, бидејќи има мноштво антибактериски и антиинфламаторни својства. Мал пад може да го намали воспалението, но и искушението да се почешате, бидејќи кожата покриена со мед може да создаде леплив облога.

Алое вера

Докажано е дека ова растение има антиинфламаторни својства и може да помогне во лекување на помали рани или смирување на инфекции. Затоа, може да се користи и за лекување на каснување од инсекти.

За да го направите ова, исечете го растението на половина и нанесете парче одвнатре што личи на гел на иритираната област. Оставете да се исуши и повторно ставете по потреба.

Други совети:

Социјалните мрежи изобилува со совети за сите сфери на животот, и тие вклучуваат решенија за чешање предизвикано од каснување од комарец. Еден предлог е да користите сапун за премачкување на местото на пункција, други пак велат дека прскањето на местото на пункција со парфем или дезодоранс што содржи алкохол ќе го реши проблемот.

Некои луѓе имаат лесна реакција на каснување од комарец што се повлекува за неколку дена, но други може да доживеат посериозна реакција на која и е потребен третман. Исто така, каснување од комарец може да предизвика алергиска реакција, затоа ако имате потешкотии со дишењето, консултирајте се со лекар.

Претходна објава7 најубави фудбалски игралишта во светот…
Следна објаваКако да јадете леб, а да не се здебелите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име