Дома Психолошки совети Како да се надминат стравовите еднаш засекогаш?

Како да се надминат стравовите еднаш засекогаш?

1301
0

Најдобар начин да се надмине стравот е да се нурнете во него? Може да има уште неколку можности.

Од што се плашите? Стоматолог, пајак или можеби туѓи мисли, губење на работа или да се биде сам? Стравот е заштитна функција на телото. Во ред е да се плашиш бидејќи да не се плашиш не е најбезбедната опција. Но, кога ќе завладеат чувствата на возбуда и вознемиреност, тоа е проблем.

Ако водата протекува во кујната, дали ја игнорирате? Не, викаш водоинсталатер и го решаваш проблемот. Стравот ве „јаде“ одвнатре, ја оштетува вашата психа, не ви дозволува да живеете слободно, онака како што сакате. Подготвивме совети кои ќе ви помогнат да го надминете тоа чувство и да започнете да носите нови одлуки.

Дознајте повеќе за стравот

Размисли за тоа, од што се плашиш? Носењето одлуки, самата постапка или последиците од таа одлука? За да разберете некоја личност, треба да се соочите со неа лице в лице и да видите какви се навистина. Кога ќе застанете директно пред лицето на стравот, ќе видите детали кои не сте ги забележале претходно.

Замислете во вашата глава слика од што се плашите, додадете ги сите бои на неа. Можеби сепак работите не се толку лоши? Запомнете, со запознавање со непријателот, односно стравот, подобро ќе разберете како да му се спротивставите.

Размислувај позитивно

Имагинацијата овозможува развој на креативноста и размислувањето надвор од кутијата. Но, може да игра и сурова шега со тоа што ќе ве натера да размислувате за негативни работи. Имагинацијата може да го засили стравот, да ви влезе во главата и да создаде најлош можен исход.

Наместо да дозволите вашата имагинација да ве води низ темните коридори на стравот, искористете ја за да ја надминете вашата анксиозност. Опуштете се, затворете ги очите, замислете непријатна ситуација и потоа „осветлете ја“ со позитивни детали. Дали се пла

шите од стоматолог? Искусете го моментот на одење на стоматолог, запомнете го мирисот, звукот и направете ја сликата во вашата глава што попозитивна. Почнете да барате опции за тоа како можете да излезете од оваа ситуација како победник. На пример, разговарајте со вашиот стоматолог за убавото време, замислете ги сите комплименти што ќе ги добиете врз основа на вашата убава насмевка и тој момент на олеснување кога конечно ќе се ослободите од проблемот со забите.

Фокусирајте се на вашето дишење

Дишењето е поважно отколку што мислите. Кога човек е во паника, тој почнува да дише брзо. Недостатокот на здив предизвикува низа негативни реакции во телото кои брзо се претвораат во напади на анксиозност. Клучот за совладување е контролата на дишењето. Ги чувствувате првите знаци на возбуда?

Фокусирајте се, вдишете длабоко и потоа полека издишете. Забележете дека издишувањето треба да биде подолго од вдишувањето. Ова е трик кој ќе му овозможи на телото физички да се смири, а главата да престане да размислува за последиците.

Мотивирајте се

Размислете како можете да се заблагодарите што го надминавте стравот. Размислете над стравот. Дали се плашите да возите автомобил? Замислете да возите кабриолет низ сончевата Калифорнија. Да, тешко е да се нацрта толку живописна слика кога врне надвор од прозорецот.

Мора да се дека секогаш ќе бидете наградени за вашата работа. Изберете цел за себе и разделете ја на мали подцели. Одете ги првите 100 метри, а потоа ќе ги истрчате следните 1000. Со редовно преземање мали чекори, ќе го постигнете посакуваниот резултат.

Претходна објаваЧувар куќа лек за уво и сите здравствени придобивки…
Следна објаваШто се случува во вашето тело ако јадете киви секој ден?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име