Дома Life Како да се запре икањето…

Како да се запре икањето…

457
0

Ова рефлексно дејство не може да се контролира и се повторува неколку пати во минута. Ако трае подолго од еден ден или два, неопходна е помош од лекар, а во други случаи може да се прекине со помош на мали трикови и бројни народни лекови.

Икање најчесто се јавува кога стомакот е надуен, што се случува кога ќе го „голтнеме“ воздухот по конзумирање на премногу топла или ладна храна и пијалоци, ако јадеме многу зачинета храна, поради брзо и прекумерно внесување на храна, прекумерната употреба на алкохол, пиење многу газирани пијалоци.
Ненадејната промена на температурата на телото, како што се туширање со ладна вода, исто така, предизвикува надуеност и икање. Возбуда, стрес, смеа, плачење, викање и други силни емоции често се предизвикувачи на овој непријатен феномен.

Мали трикови
Повеќето познати трикови за да се запре икањето се засноваат на два принципа. Една од нив е стимулација на пневмогастричниот нерв ( нерв, кој ги контролира мекото непце, фаринксот и ларинксот) со некое друго дејство, што ќе му даде сигнал на мозокот да престане со икање. Вториот принцип се заснова на фактот дека висока концентрација на јаглерод диоксид во крвта запира икање (ова е причината зошто го задржувате здивот, на пример).

Најпознати народни лекови

  • Јадете лажица шеќер или какао во прав;
  • Јадете лажица мешавина од еднакви количини црн сенф и путер;
  • Јадете нешто кисело, парче лимон или портокал или испијте лажица оцет;
  • Измешајте две лажички сол со половина чаша јогурт и пијте полека;
  • Држете голема лажица путер од кикирики во устата десетина секунди, а потоа проголтајте без да џвакате;
  • Јадете сос од чили;
  • Во чаша топла вода, промешајте лажица мед, ставете го на јазикот и проголтајте.
Претходна објаваПолнети тортиљи со ориз и зеленчук…
Следна објаваЈадете по неколку бадеми секој ден: 6 фантастични придобивки…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име