Дома Нега и убавина Како да се грижите за вашата кожа во зима

Како да се грижите за вашата кожа во зима

368
0

Ниските зимски температури како и сувиот воздух во загреаните простории се најголемите непријатели на вашата кожа.

Ако сакате брзо и лесно да ја вратите мекоста, свежината и хидратацијата на сувата кожа, следете ги овие 5 едноставни, но важни совети.

Туширање

Туширањето е секојдневна рутина која е многу пријатна во зимските месеци. Меѓутоа, долгото стоење под топол туш може да биде штетно за вашата кожа. Имено, долгото туширање со многу топла вода ги измива природните заштитни масла што ги лачи вашата кожа, што ја прави многу сува.

Намалете ја температурата на водата и скратете го времето за туширање на само две минути. Исто така, пилинг на целото тело еднаш неделно со благ производ за сува кожа.

Хидратација

По туширањето, вашата кожа е чиста и незаштитена, па мора максимално да ја искористите оваа дневна рутина. Во тоа ќе ви помогнат природните масла како маслиново, бадемово или кокосово. Овошните масла ја смируваат и негуваат површината на кожата и што е најважно длабински ја хидрираат.

Чаевите се исто така добар пријател на вашата кожа, особено зелените чаеви, кои ќе го исчистат вашето тело од токсини и ќе ја обезбедат кожата со многу потребната влажност.

Нивната густа структура ја задржува влагата и на тој начин го спречува нејзиното сушење. Нанесете го маслото на сè уште влажна кожа и добро измасирајте ја. Почекајте минута или две за да се впие. Маслото можете да го користите и за домашен пилинг за тело. Измешајте четири лажички овошно масло и четири лажички морска (кујнска) сол. По туширањето, добро истријте го телото и лицето со смесата, исплакнете со млака вода, а со пешкир нежно допрете го вишокот вода од телото.

Депилација

Бричењето со брич е најбрзиот начин за отстранување на влакната од телото. Но, во исто време оваа процедура го отстранува заштитниот слој на кожата и ја прави чувствителна и сува. Доколку сакате да го намалите негативниот ефект што е можно повеќе, користете пена или гел за бричење дизајниран за женска кожа и во двојно поголема количина.

Подебелиот слој на пена за бричење максимално го намалува триењето предизвикано од сечилото за бричење и на тој начин ја штити кожата. По бричењето, добро исплакнете ја кожата и нахранете ја со масло за тело.

Исхрана

Во зимските денови потребата од пиење течности е многу помала отколку во летните месеци. Но, водата е најдобар пријател на вашата кожа. Збогатете ја вашата исхрана со овошје и зеленчук кои содржат големи количини на вода, витамини и минерали.

Исто така, не заборавајте на добро познатото правило дека пиете литар и половина вода дневно. Добар пријател на вашата кожа е чајот, особено зелениот чај, кој ќе го исчисти вашето тело од токсини и ќе ја обезбеди кожата со многу потребната влажност.

Заштита

Зимата може да биде груба за вашата кожа, па затоа треба да направите се што можете за да ја заштитите. Нанесете крем за раце и лице пред да излезете на отворено. Исто така, не заборавајте на усните. Редовно користете навлажнувачки мелем или лосион и чувајте го заедно со кремот за раце во вашата чанта за да биде секогаш достапен.

Покрај препаратите за нега и хидратација, важно е да ја заштитите кожата со зимски реквизити како ракавици, капи и марами.

Претходна објаваКако да ги преживеете сите ПЕТ ФАЗИ НА БРАК и како да препознаете во која сте моментално?
Следна објаваБорба против анемијата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име