Дома Интересно Како да приредите закуска за празничната трпеза

Како да приредите закуска за празничната трпеза

461
0

Сè уште сме во духот на подготовките за празниците, а празничната трпеза е најважното место во куќата во овој период од годината, бидејќи таму се среќаваме со драги луѓе за да прославиме во мир, радост и заедништво. Незаменлив дел од трпезата е и закуската која може да се користи и за креативно изразување. Ви носиме феноменални идеи како да приредите ужина, но и слатки за членовите на семејството и гостите, големи и мали. Децата исто така можат да ви помогнат да го уредите, сигурно ќе им биде многу забавно.

Облик на новогодишна елка
Најлогичен облик за средување грицки во овој период од годината секако е обликот на новогодишна елка. Можете да го распоредите вертикално или хоризонтално. Малку зеленило, комбинација од сирење, пршута или некој друг месен производ, сирење, овошје… На вашата елка што може да се јаде може да се стави се.

Форма на венец
Празничниот венец не мора да биде само на вратата, може да биде и на празничната трпеза. Во тој случај ќе може да се јаде. Еве како можете да составите закуска или слатки.


Редење на даска
По целата површина на овалната или квадратна даска можете да наредите мезе и слатки, а сепак ќе изгледа убаво.

Претходна објаваКрцкава кожа и МЕКО и СОЧНО месо (рецепт)
Следна објаваРецепт за баклава со бадеми и суво грозје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име