Дома Life Како да оживеете домашно растение кое умира?

Како да оживеете домашно растение кое умира?

335
0

Како да оживеете домашно растение кое умира?

Многу растенија во затворен простор се поотпорни отколку што мислите и можат многу лесно да закрепнат.

Многу домашни растенија се поцврсти отколку што мислите и можат да се опорават од прилично тешки услови. Треба само да разберете од која болест боледува вашето растение и да преземете чекори за да се обидете да го поправите.

Затоа, пред да се откажете од вашето домашно растение кое изгледа лошо, добро анализирајте го за да разберете што точно се случува. Иако не можеме да ветиме дека ќе можете да го зачувате секое растение што го поседувате, вреди да се проба.

Подолу, научете ги едноставните чекори за заживување на растение – и кога да прифатите дека вашето растение не може да заштеди, известува Real Simple.

Како да знаете дали вашето растение е мртво или живо?

Пред да почнете да паничите, проверете го вашето растение дали има знаци на живот. Честопати, домашното растение може да изгледа мртво или да умира, но сепак има многу живот во него. Слично на тоа, некои растенија природно мируваат дел од годината и ги губат сите лисја.

4 сериозни здравствени проблеми кои започнуваат со сува кожа

Така, иако одредени знаци може да изгледаат алармантно, понекогаш тоа е само дел од сосема нормален процес. За да одредите дали вашето растение е сè уште живо, започнете со испитување на стеблата. Живите стебла ќе бидат флексибилни, не кршливи и зелени по боја. За дрвенести стебла, користете го ноктот за да изгребете мал дел од кората за да го откриете зеленото ткиво одоздола.

Нежно изместете го растението од тенџерето за да ги испитате корените. Додека корените на хедерот се бели или жолти и дебели, дури и растенијата со кафеави корени можат да се оживеат. Меѓутоа, ако сите корени станале кашести и изгниле, ова е знак дека растението е безнадежно.

Како да оживеете растение?

Откако ќе ги препознаете знаците на живот, време е да се фокусирате на оживување на вашето растение. Тајната за ревитализација на домашните растенија лежи во задоволувањето на нивните уникатни потреби.

Не сите растенија во затворен простор бараат иста количина на сонце и вода, ниту пак успеваат на исти температури. Затоа, одвојте малку време прво да прочитате за специфичните потреби на вашите растенија, а потоа разгледајте ги следните чекори.

Исправете ги проблемите со прекумерното наводнување

Прекумерното наводнување е една од најчестите причини за влошување на внатрешните растенија. Кога почвата е натопена, нема простор за движење на воздухот низ почвата, што доведува до задушување на корените.

Едноставно и непосредно решение е да се намали количината и/или фреквенцијата на наводнување. Оставете го горниот слој на почвата да се исуши помеѓу наводнувањето. Исто така, проверете дали резервоарите се празнат правилно и испразнете ги контејнерите за собирање ако водата стои повеќе од 24 часа.

Прекумерното наводнување може да доведе до гниење на коренот. Затоа, ако забележите дека корените стануваат кафеави, одвојте време и пресадете го растението. Отсечете ги сите корени што покажуваат знаци на болест со стерилизирани ножици и повторно засадете ги во свежа почва. Потоа започнете поумерен распоред за наводнување за да им дадете простор за дишење на вашите растенија.

Рехидрирајте ја сувата почва

Подводнувањето може да доведе и до нездраво домашно растение. Венење или овенати лисја може да биде знак и за прекумерно и за недоволно наводнување.

За да ги разликувате, побарајте суви или кршливи врвови на листовите или жолти листови во близина на врвот на растението. И двете се знаци на подведување. Кога почвата ќе стане премногу сува, може да биде тешко да се навлажни со канта за наводнување. Наместо тоа, обидете се со наводнување од дното, што е (како што имплицира името) метод за наводнување на растенијата од дното, а не од врвот на контејнерот.

За да се рехидрира многу суво растение, ставете го целиот сад во мијалник, када, послужавник или кофа со вода. Натопувањето овозможува почвата да апсорбира вода од дното преку капиларно дејство, како вшмукување низ слама. Оставете ги растенијата да киснат 30 минути или додека горниот слој на почвата не биде влажен. По натопување, важно е да се дозволи вишокот на вода да се исцеди од садот.

Исклучете го мијалникот или кадата и оставете ги растенијата да се исцедат уште 10-15 минути. Ако користите кофа, ставете го растението во послужавник за да ја собере водата што капе. Наводнувањето од дното може да биде и одличен начин за наводнување на здрави растенија, доколку сте внимателни со времето и не дозволувајте да седат во вода премногу долго.

Трансплантација на растенија врзани со корен

Растенијата што треба да се пресадат може да покажат слични симптоми како и подводнувањето, бидејќи пренатрупаните корени не можат да заземат доволно вода за да го поддржат растението.

Ова може да биде затоа што корените се задушуваат еден со друг или затоа што нема доволно земја во садот за да собере доволно влага за корените да ја апсорбираат. Покрај знаците на недостаток на вода, барајте корени околу рабовите на контејнерот за време на вашата инспекција за да ја одредите потребата за пресадување.

Како правило, изберете нов сад што е само малку поголем од оригиналниот сад. Ако корените кружат околу тенџерето или се смалуваат, малку олабавете ги и одвојте ги. Користете свежа, висококвалитетна почва за саксии соодветна за видот на растението, како што е мешавина од кактус за сукуленти.

Исечете ги растенијата

Постојат неколку причини за намалување на растителниот материјал. Сувите лисја никогаш нема да се вратат во нормала, а кастрењето помага да се отстранат мртвите или збрчканите лисја кои зафаќаат простор на вашето домашно растение. Сечењето стебла исто така поттикнува нов раст под точката на сечењето, што резултира со погуста крошна.

За растенијата кои се премногу високи, исечете ги стеблата за една третина и исечете ги мртвите стебла до точка каде што ќе видите зелено ткиво. Ако стеблото за намотување веќе има нов раст во основата, продолжи и отстранете го вишокот на крајот за растението да може да ја фокусира својата енергија на нов раст.

Сечење обраснати гранки или стебла, исто така, може да им помогне на растенијата да се опорават од стресот на коренот. Со сечење на круната на растението, кореновиот систем има помалку лисја за поддршка. Отстранувањето на една третина до една половина од листовите може да го олесни коренот на вашето растение.

Третирајте инсекти и штетници

Кога ги прегледувате растенијата, побарајте знаци на оштетување од инсекти. Некои штетници се доста видливи, додека други оставаат траги. За среќа, повеќето штетници во затворен простор се релативно лесни за лекување.

За изолирани инфестации, едноставното отсекување на погоденото ткиво може да го реши вашиот проблем. Многу вообичаени штетници на домашните растенија, исто така, може да се отстранат со прскање на листовите и стеблата со распрскувач за вода или со нивно пуштање под млаз вода.

Можете исто така безбедно да нанесете инсектицидни сапуни и масла на повеќето домашни растенија за да се ослободите од јајцата од штетници. Само секогаш проверувајте ги етикетите за упатства и компатибилност пред да користите кој било нов производ на вашите растенија.

Проверете ја околината

Конечно, ако причината за неуспехот на растението не е очигледна, проверете ги условите за растење. Премалку или премногу светлина може да го спречи растението да напредува, како и погрешните температури.

Започнете со запознавање со вашето растение. Колку светлина е потребна? Кои се идеалните температури за растење? Потоа проверете ја околината на фабриката. Можеби растението е премногу блиску до ладен прозорец или добива премногу сончева светлина. Ако фабриката е во вашата канцеларија, размислете за условите ноќе и за време на викендот.

Дали компанијата го исклучува греењето или климатизацијата за да заштеди енергија? Условите исто така варираат во текот на годината. Растението кое е совршено задоволено во лето може да бара дополнителна влага во зима поради ефектите на сушење на блискиот отвор за топлина.

Претходна објава4 сериозни здравствени проблеми кои започнуваат со сува кожа
Следна објаваЧешањето на ОЧИТЕ може да биде причина за загриженост

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име