Дома Интересно Како да знаете дали јајцата се расипани?

Како да знаете дали јајцата се расипани?

947
0

Овој тест е брз и лесен начин да се види дали јајцата во вашиот фрижидер сè уште се безбедни за јадење.

Како можеш да кажеш дали јајцата се добри?
Одличната вест е дека постои начин да знаете дали вашите јајца се употребливи или не, без да мора да ја скршите лушпата. Готвачите го користат овој метод за да знаат дали јајцата се уште се добри.

Направете плови тест

Расипани јајца пливаат. Ова е поврзано со начинот на кој влагата испарува низ лушпата како што стареат јајцата – како што влагата се намалува, воздушниот меур во лушпата расте. Еден начин да го тестирате ова е да држите јајце до увото и да го протресете; Ако го слушнете јајцето како се ниша наоколу, тоа е лош знак. Ако нежно ставите јајце во чаша или сад со вода, можете да забележите дали јајцата се уште се добри со помош на тестот за пливање.

Ќе има воздушен меур на тесниот крај на јајцето – можете да препознаете колку е свежо вашето јајце според тоа како седи во водата.

Ако јајцето лежи хоризонтално, тоа е најсвежо. Ако тесниот крај на јајцето се наведнува нагоре, јајцето е сè уште употребливо, но не толку свежо. Ако јајцето стои исправено (но сепак на дното на тавата), му истекол рокот на траење, но сепак е безбедно – користете ги овие јајца за печење или тврдо варење. Ако јајцето плови, ослободете се од него!

Претходна објаваПет причини зошто не треба да ги фрлате пакувањата со силиконски гел
Следна објаваОвој прекрасен десерт со освежителен вкус ќе ги шармира и најпребирливите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име