Дома Психолошки совети Како да забележите глупави луѓе? Фројд вели дека една реченица е доволна...

Како да забележите глупави луѓе? Фројд вели дека една реченица е доволна за да знаеш со кого си имаш работа

1453
0

Таткото на психоанализата и најпознатиот психијатар, Зигмунд Фројд, ни остави во аманет генијални изреки и мудрост. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети – како да препознавате глупави луѓе!

Легендарниот психијатар многу брзо ја открил човечката глупост, а ве советува како да ја откриете во една единствена реченица.

„Првиот знак на човечката глупост е целосното отсуство на срам“, рекол Фројд.
Така, кога ќе се најдете во ситуација кога ќе се засрамите од туѓото однесување или изјава или ќе ве изненадат некои луди постапки – веднаш знаете со кого си имате работа.

Не е твој проблем, нивен е. Не ги намалувајте стандардите поради тоа и правете што сакаат, изиграјте го нивниот кловн.

Верувај дека ќе те искористат во одреден момент, тоа е во луѓето. Кога ќе им дадете еден прст – тие ја земаат целата рака. На крајот, поради се, навистина повеќе нема да ве ценат, па се што сте направиле и поминале ќе биде залудно. А оние кои не ве ценат, не се докажувајте – бидете свои. Не ја намалувајте цената на вашето достоинство за да стекнете доверба, и онака нема да ја добиете.

Ако не ви веруваат – не барајте изговори за нив
Кога не сакаат да веруваат – нема да веруваат. Ќе го искористи за некои лоши намери. Доволно е и покрај се да останете верни на себе и ќе видите како работите сами ќе се променат по некое време. Но, не очекувајте промени преку ноќ.

Вистинските луѓе ќе ја откријат вашата вредност порано или подоцна. Кога ќе најдете такви луѓе, држете ги како капка вода на дланка, а другите игнорирајте ги. Вашите очи нема веднаш да ја забележат вредноста на таквите луѓе, но штом ќе ги препознаете, не дозволувајте ништо да ве одвлекува од нив.

Кога ќе станете најдобрата верзија од себе, ќе се појават луѓе чие присуство ќе стане вистинска авантура на заеднички живот. Тогаш вашиот заеднички живот ќе стане она што отсекогаш сте го посакувале.

Претходна објаваДали знаете што се случува во телото кога ќе изедете лута пиперка?
Следна објаваЧепкањето на носот го зголемува ризикот од ОВАА БОЛЕСТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име