Дома Живот Како да ги преживеете сите ПЕТ ФАЗИ НА БРАК и како да...

Како да ги преживеете сите ПЕТ ФАЗИ НА БРАК и како да препознаете во која сте моментално?

730
0

Факт е дека сите врски и бракови минуваат низ кризи кои се закануваат да ги уништат. Но, разбирањето на различните фази низ кои може да помине вашиот брак ќе ви помогне да одговорите на прашањето „како да го спасите вашиот брак од неуспех“.

Според експертите постојат пет различни фази на брак. Познавањето на нив и одредувањето каде се наоѓате во моментот може да ви даде подобар пристап за решавање на проблемите. Дадените фази ќе ви откријат зошто можеби се чувствувате несреќни, осамени или кавгаџии со вашиот сопружник и како да се ослободите од тие чувства. Кои се тие фази, ви откриваме во продолжение…

Фаза на меден месец

Оваа фаза може да трае до 2 години во бракот. Тоа е онаа каде што вашите чувства се на својот врв. Повремено некои надворешни настани можат да го подигнат или намалат интензитетот на вашата среќа, но во основа тој е секогаш висок. Оваа фаза се нарекува и период на адаптација и е применлива за сите парови. Сè во него е свежо, ново и возбудливо. За време на тоа, најверојатно не ги гледате недостатоците на вашиот сопруг или сте склони да ги толерирате поради љубовта што ја чувствувате. Со текот на времето, оваа фаза почнува да бледнее.

Фаза на борба за моќ

Кога ќе заврши претходната фаза, на сцена стапува нејзината очигледна спротивност – борбата за власт. Вашиот брачен живот станува тежок во оваа фаза. Во бракот владее монотонија. Тоа е фаза во која сфаќате дека вашите соништа не се остварени. Вашите очекувања за брак „без напор и среќно до крајот на животот“ изгледаат нереални сега. Во оваа фаза, може да се чувствувате оддалечени од вашиот сопруг и да чувствувате дека тој е многу поинаква личност од оној со кој се омаживте. Сепак, вие навистина сè уште само учите еден за друг. Фазата на борба за моќ може да трае со години додека се обидувате да го промените вашиот сопружник.

Фаза на стабилност

Кога ќе ја достигнете оваа фаза, можете да го прифатите вашиот сопруг како единствена личност. Наместо да сакате да го промените, досега сте научиле дека треба да го почитувате и сакате таков каков што е. Сте сфатиле како да ги решите несогласувањата што се појавуваат и секој од вас веќе ја има својата воспоставена улога во бракот. Оваа фаза носи мир и стабилност во бракот. Сепак, на некои може да им биде здодевно во оваа фаза, кога рутината ќе завладее. Размислете за промена на улогите во вашиот брак за да можете подобро да го разберете напорот што секој од вас го вложува секој ден за да ве направи среќни заедно.

Фаза на посветеност

Кога ќе стигнете до оваа фаза, тоа значи дека конечно сте сфатиле дека не постои нешто како идеален партнер или идеална врска. Во оваа фаза, вие избирате да му се посветите на вашиот сопруг, таков каков што е. Досега сте научиле како правилно да комуницирате и ќе продолжите да го правите тоа. Слободно можете да ги споделите доброто и лошото еден со друг, верувајќи дека вашата посветеност ќе ве држи заедно. Само во оваа фаза всушност сфаќате колку сте благодарни што го имате вашиот сопруг во вашиот живот и колку љубов може да изгледа подалеку од несовршеностите.

Фаза на заедничко создавање

Во оваа фаза, брачните парови го користат своето партнерство за да им помогнат на другите луѓе. Ова обично значи да се посветите на некои заеднички проекти и да ги искористите вашите сили за да направите нешто за што се грижите. Во оваа фаза конечно дејствувате како тим и сфаќате дека сите одлуки што ги донесувате се всушност корисни, добри и позитивни. Единственото нешто на што треба да обрнете внимание во него е да не се фокусирате премногу на другите, за да не ја изгубите врската еден со друг.

Претходна објаваДесет знаци дека глутенот ве мачи…
Следна објаваКако да се грижите за вашата кожа во зима

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име