Дома Здравје Каков вид риба треба да консумирате за да го одржите вашето срце...

Каков вид риба треба да консумирате за да го одржите вашето срце здраво?

267
0

Јадењето на еден вид риба особено може да ви помогне да го одржите вашето срце здраво.

Имено, докторката Ејми Гудсон за магазинот Eat This, Not That изјавила дека луѓето треба да консумираат што повеќе омега-3 масни киселини за да го намалат ризикот од срцеви заболувања.

Ги има во лососот, кој често се нарекува „најдобар пријател на здравјето на срцето“. Омега-3 масните киселини го зголемуваат нивото на HDL (добриот) холестерол во крвта.

Го нарекуваат добро затоа што го собира вишокот ЛДЛ (лош) холестерол, кој е фактор на ризик за срцеви заболувања, и го враќа во црниот дроб, каде што се разградува.

„Омега-3 масните киселини ги уништуваат „слободните радикали“ кои ги оштетуваат клетките“, истакна Гудсон.

Американското здружение за срце (АХА) препорачува луѓето да јадат 100 грама лосос два пати неделно. Лососот содржи и други хранливи материи како што се витамин Д, Б6, Б12, селен, фосфор и калиум.

Претходна објаваВОСПИТУВАЧКО ВОСПАЛЕНИЕ НА МОЧЕН Меур Ова се најчестите причини зошто постојано се враќа!
Следна објаваНавики во исхраната кои го зголемуваат крвниот притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име