Дома Живот Какви пива постојат?

Какви пива постојат?

486
0

Светот на пивото е навистина свет сам за себе! Кој би рекол за пијалоците кои во суштина се хмељ, квасец и вода… Има толку многу различни пива, а само некои од главните поделби се засноваат на принципот на правење, користените житарки (јачмен, пченица, ‘рж…), количината на алкохол, земјата на потекло и начинот на производство ( индустриски или занаетчиски). Ние ги издвоивме најважните видови пиво за вас, а вие продолжете со вашето истражување.


Але

Тоа е најстариот вид пиво, кој потекнува од античко време. Причината зошто ова е најзастапеното пиво е топлата ферментација која се одвива за релативно краток временски период. За време на ферментацијата, квасецот е одозгора, а тоа е таканаречената врвна ферментација . Постојат различни видови на Але , а се објаснети најпознатите.

Русокоса Але

Тоа е омилено летно пиво, бидејќи содржи лесна сладост и траги од хмељ кои му даваат арома. Ова пиво е посветло по боја, посуво по вкус и не е толку горчливо.


Браун Але

Овде бојата на пивото варира од килибар до темно кафеава, со ноти на чоколадо , карамела и цитрус. Се зависи од тоа за каква смеса од слад станува збор, бидејќи токму тоа влијае на крајниот резултат.

Бледо Але

Англиската варијанта на Ale е Pale Ale . Пивото за кое станува збор е препознатливо по специфичната бакарна боја и овошната арома . Има силен вкус, па одлично оди со зачинетата храна. Постои и американска варијанта, и се вика American Pale Ale ( APA ).


Индија Пале Але

Скратено IPA , е британскиот Pale Ale направен со додавање на хмељ. Поради повисоките нивоа на горчина, пивото успеало да преживее долго патување до Индија без да се расипе. Аромата е специфична, па дури и потсетува на смола и бор .

Кисело Але

Во последниве години, оваа Але станува сè попопуларна. Тоа е главно затоа што, благодарение на киселиот вкус, одлично оди со тропско овошје и зачини . Вака се создадени многу интересни комбинации, како германската верзија на ова пиво со морска сол и коријандер.


Портер

Портер е исто така еден вид Але . Препознатлив е по речиси црната нијанса и силниот, речиси зачаден вкус. Содржи и поголема количина на алкохол, поради што се смета за потешко.

Витко

И Стаут му припаѓа на Але ! Има послатка арома од Портер , со ноти на кафе и карамела во позадина. Бидејќи јачменот во овој случај е печен, тоа води до тоа пивото Stout да биде погусто и кремасто .


Лагер

Во споредба со Але , Лагер е понов вид на пиво, со различен принцип на подготовка и неговите подвидови. Ферментацијата трае подолго, а квасецот е на дното, па затоа е пиво со пониска ферментација . Благодарение на хмељот има полн вкус, па не е ни чудо што е најпопуларниот вид пиво, барем во Европа и Канада. Од Лагер се издвојуваат Октоберфест , Данкел и Бок , а се објаснува и Пилснер .

Пилснер

Како што наведовме, Пилснер е подвид на Лагер . Она што го издвојува е употребената вода, па придонесува за златна боја, горчлив вкус и специфична свежина , што го прави погоден за пиење во топлите денови.

Претходна објаваДали сакате вашата коса да расте побрзо?
Следна објаваТри намирници кои се „лепат“ за стомакот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име