Дома Health КАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ЗАПЕКОТ СЕГА! Редовната столица е предуслов за силен ИМУНИТЕТ,...

КАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ЗАПЕКОТ СЕГА! Редовната столица е предуслов за силен ИМУНИТЕТ, направете го ова наутро за брзо олеснување

974
0

КАЖЕТЕ ЗБОГУМ НА ЗАПЕКОТ СЕГА! Редовната столица е предуслов за силен ИМУНИТЕТ, направете го ова наутро за брзо олеснување

Спречете ја непријатноста, штом ќе стане навика, нема да има повеќе проблеми!

Ако страдате од запек, можеби е време да ја промените вашата дневна рутина. Ова се навиките кои можат да ви помогнат секое утро прво да ги испразните цревата и полесно да го започнете денот.

Правењето на дебелото црево првото нешто наутро може да ви помогне да се ослободите од надуеност и гасови, а исто така е важно да се чувствувате подобро во текот на денот. Но, не се вознемирувајте ако не можете да се испразните веднаш штом ќе се разбудите. Овие трикови, доколку ги внесете во вашата дневна рутина, ќе ви помогнат добро да започнете секое утро.

Редовно пијте вода

Пиењето доволно вода игра клучна улога во дигестивниот процес. Водата и помага на храната што ја консумирате полесно да патува низ вашите црева. Исто така, гарантира дека вашите црева остануваат флексибилни и мазни. Дехидрацијата е всушност најчестиот виновник за хроничен запек.
Без вода, столицата може да стане гломазна и сува, потсетува др. Пејтон Бероким од Гастроентеролошкиот институт во Јужна Калифорнија.


Движете се

Ако сакате да ги придвижите работите, има смисла само дека и вие треба да се движите! Физичката активност е еден од клучните делови од сложувалката за поттикнување на редовно празнење на дебелото црево. Вежбањето може да го ублажи запекот помагајќи и на храната побрзо да патува низ дебелото црево. д-р. Бероким вели дека е доволно секој ден да се пешачи по половина час.

Влакна, пробиотици и здрави масти

Додавањето влакна, пробиотици и здрави масти во вашата секојдневна исхрана ќе ви помогне да имате утринска столица, вели д-р Бероким. Треба да внесувате 25 до 28 грама влакна дневно . Јадете храна богата со растителни влакна како што се семето од чиа, сливи сливи, боровинки, мелено семе од лен и многу повеќе, додава тој.


Напиј се кафе

Др . _ Според истражувањето објавено во рецензираното списание Gut, 29% од учесниците кои пиеле кафе почувствувале нагон за движење на дебелото црево по консумирањето на топлиот пијалок.

Масирајте го стомакот

Истражувањата покажуваат дека масирањето на стомакот може да помогне во ублажување на запек и да ги зачести движењата на дебелото црево. Абдоминалната масажа може да помогне да се движат работите во дебелото црево во вистинската насока и да се турка столицата низ дебелото црево, вели др. Бероким.

Претходна објаваВашата крвна група открива на кои болести сте склони
Следна објаваКако копривата помага на здравјето: И како да направите сок и чај

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име