Дома Health Ишијас – Зошто се јавува

Ишијас – Зошто се јавува

451
0

Ишијас – Зошто се јавува

Ишијас е збир на поплаки предизвикани од притисок и/или иритација на ијатичниот нерв и не претставува специфична болест. Лумбошиалгија е состојба која се манифестира со болка во долниот дел на грбот (градите) со различен интензитет што доведува до спазам на мускулите на тој дел од ‘рбетот, поради што е ограничен опсегот на движење.

Болката од долниот дел на грбот зрачи кон ногата, а може да се спушти и од надворешната страна на потколеницата до малиот палец или делумно на надворешната и делумно од внатрешната страна на ногата до палецот.

Заедно со споменатите поплаки, може да има и чувство на пецкање, боцкање, изменето чувство на допир, а понекогаш и негово целосно губење.

Доколку се појават овие тегоби, контактирајте со физијатар или ревматолог за да започнете соодветен третман и да спречите компликации во форма на куцање и отежнато одење.

Ишијасот е предизвикан од иритација или воспаление на ијатичниот нерв, што може да настане поради некои други болести како што се дискус хернија, ‘рбетна стеноза (стеснување на ‘рбетниот канал во долниот дел на’ рбетот), спондилолистеза, повреда/траума на лумбалниот ‘рбетот или’ рбетниот мозок, бременост, инфекција, тумори…

СИМПТОМИ:

Болка во долниот дел на грбот која се влошува додека седите,

Болка од лумбалниот ‘рбет што зрачи кон задниот дел на ногата,

Болка од долниот дел на грбот која зрачи преку задниот дел на ногата до малиот палец,

Болка во долниот дел на грбот,

Болка во колкот,

Болка во задникот,

Променето чувство за допир во тој дел од телото,

Пецкање, триење, ослабено,

Вкочанетост, слабост или тешкотии при движење на ногата,

Куцање,

Тешкотии при одење,

ФАКТОРИ НА РИЗИК:

Возраст на животот,

Висина на телото,

Пушењето,

Стресот,

Професионална изложеност на вибрации за време на работа или за време на долго возење,

Секојдневна тешка физичка работа,

Подигање тешки предмети од несоодветна положба,

Остеопороза,

Дебелината,

ДИЈАГНОСТИКА:

Х-зраци (Х-зраци),

Магнетна резонанца (МРИ) на ‘рбетот,

КТ (скенер) на ‘рбетот,

Миелографија,

Електромионеврографија (ЕМНГ),

Модринките кои се појавуваат од никаде можат да бидат ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ

ТРЕТМАН:

Тишина,

Лекови кои ја намалуваат болката и воспалението (антиревматски лекови, кортикостероиди, мускулни релаксанти),

Витамин Б1, Б6, Б12,

Физикална терапија (кинезитерапија, TENS),

Ендоскопска операција на дискус хернија,

Кои лекари ви се потребни?

Физијатар,

Ортопед,

Невролог,

Неврохирург,

Ревматолог,

Гинеколог,

Интернист,

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА САБОТА 4 МАРТ! Лавовите нема да имаат среќа во љубовта, Јарците ќе имаат парични проблеми, а еве кој работи во лоши услови
Следна објаваКамења во мочниот меур

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име