Дома Психолошки совети Интелигентните луѓе потешко наоѓаат љубов: 5 причини

Интелигентните луѓе потешко наоѓаат љубов: 5 причини

557
0

Овие луѓе не се подготвени да прават компромиси поради кои нема да се чувствуваат добро во врската.

Науката докажа дека поинтелигентниот дел од светската популација има поголем проблем со наоѓање партнер и постигнување емотивни врски.

Кога ќе се погледнат во огледало, паметните луѓе го гледаат одразот на силна личност која точно знае што сака, што значи дека не е подготвена да прави компромиси кои нема да ја направат среќна.

Да се ​​биде интелигентен и снаодлив се неверојатни квалитети, но тие можат да исплашат некои луѓе.

Можеби затоа паметните луѓе потешко наоѓаат љубов.

Ако сте паметна личност и се прашувате зошто сте сè уште сингл, еве пет причини зошто можеби имате проблем да пронајдете љубов:

  1. Тие се аналитички

Емоционалната поврзаност за овие луѓе е многу повеќе од обична страст и физичка привлечност. Тие се свесни за фактот дека секоја врска базирана на површност е осудена на пропаст.

Овие луѓе често ги анализираат нивните претходни врски и грешките што ги направиле во нив.

Од тоа извлекуваат разни заклучоци, поставуваат прашања што им треба и кога ќе дојдат до сознание, чекаат токму таков да препознае.

  1. Знаат дека е подобро да се биде сам отколку со погрешен партнер

Во тоа што често се долго време сами, не гледаат никаков проблем. За нив тоа е најнормална работа.

Тие повеќе би сакале да се воздржуваат отколку да се впуштаат во стресни врски што ги исцрпуваат.

За нив физичката интимност не е нешто што го посакуваат освен ако не постојат други аспекти на врската, како што се интелектуалната и духовната поврзаност.

  1. Свесни се дека се, па и врската има крај

Ова не е цинизам. Тие само знаат, за разлика од повеќето луѓе, дека бруталната вистина е дека повеќето врски ќе пропаднат.

Немаат илузии, но поради ваквиот став и пристап имаат проблем бидејќи бавно се врзуваат и им треба многу време за да влезат во врска.

Како резултат на тоа, понекогаш тие ги сфаќаат работите малку премногу бавно и имаат проблем да се посветат.

Но, знаат дека вистинскиот партнер ќе го разбере тоа.

  1. Тие можат да бидат застрашувачки за другите

Не е само тоа што паметните луѓе изгледаат застрашувачки за помалку интелигентните луѓе, туку и за оние кои се на нивно интелектуално ниво.

На многу луѓе им е непријатно поради разновидноста со која се истакнуваат, па затоа им е тешко да им парираат во комуникацијата и брзината на размислување.

  1. Знаат како да се заштитат

Поострите луѓе на овој свет често се свесни за опасностите во секоја ситуација, а тоа вклучува и состаноци.

Тие секогаш играат на сигурно и имаат тенденција да поставуваат пречки за да се заштитат. Ова обично им пречи на другите луѓе, што им отежнува да воспостават емоционални врски.

Претходна објаваПрогласен за најнепријателски град во светот
Следна објаваГрад во кој не смеете да раѓате или да умрете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име