Дома Health Имунитетот ви е слаб и воопшто не можете да се опоравите? Пет...

Имунитетот ви е слаб и воопшто не можете да се опоравите? Пет навики кои ви го рушат здравјето

370
0

Имунитетот ви е слаб и воопшто не можете да се опоравите? Пет навики кои ви го рушат здравјето

Честопати не сте ни свесни за овие навики што придонесуваат за слаб имунитет.

Имунолошкиот систем е исклучително сложен систем кој го штити телото од ефектите на вируси и патогени, а исто така е вклучен и во ослободувањето од сопствените застарени или неисправни клетки. Современиот начин на живот во градовите со висока густина на население создава средина која придонесува за брзо ширење на различни акутни респираторни вирусни инфекции.

Сепак, спротивно на популарното верување, еден или два преноси на САРС по сезона не се показател за намален имунитет. Ако настинките се јавуваат почесто и продолжуваат со компликации, вреди да се изврши детален преглед. Можно е вистинската причина за влошување на имунитетот да лежи во вашиот животен стил и стекнати навики, на што ќе укажат соодветни тестови и вештачење.

Недоволен внес на вода
Стандардна потрошувачка на вода е 1,5-2 литри дневно . Со голема физичка активност или активно потење, подобро е да се зголеми оваа количина. Недоволно пиење вода може да доведе до дехидрација, влошување на својствата на крвта, сувост на слузокожата, која во оваа состојба станува поподложна на инфекции.

Сок за зајакнување на имунитетот

Сув воздух во просторот за живеење
Во зима, за време на грејната сезона, воздухот во внатрешноста станува многу сув. Може да стане виновник за сува кожа и мукозни мембрани, слабеење на локалниот имунитет. Сувиот воздух, исто така, задржува честички од вируси и микроорганизми кои се шират со зборување, кашлање и слично, подолго време.

Неурамнотежена исхрана и слаб имунитет
Недоволно разновидна исхрана и строги диететски ограничувања може да доведат до недостаток на витамини и минерали, што, пак, се заканува да го намали имунитетот. Јадењето многу слатки, особено слатки газирани пијалоци, доведува до флуктуации на нивото на шеќер во крвта и создава поволни услови за размножување на бактериите на кожата и мукозните мембрани.


Недостаток на спиење
Во сон, сите органи и системи на телото се одмораат и обновуваат. Хроничниот недостаток на сон ја намалува отпорноста на телото на инфекции.

Физичка неактивност
Физичката активност е еден од главните услови за одржување на силен имунолошки систем, особено ако вежбате на отворено. Добрата циркулација на крвта им овозможува на клетките на имунолошкиот систем добро да ја извршуваат својата заштитна функција во сите агли на телото.

Претходна објаваТопчиња со сирење
Следна објаваИмате болки во грлото и отежнато голтање: Овие намирници ќе помогнат и ќе го забрзаат закрепнувањето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име