Дома Живот ИМА СПАС ВО ВИНОТО: Експертите тврдат дека овој напиток има бројни придобивки...

ИМА СПАС ВО ВИНОТО: Експертите тврдат дека овој напиток има бројни придобивки за организмот – Толку можете да пиете дневно!

470
0

Доколку овој „пијалок на боговите“, како што го нарекуваат, се конзумира умерено, може поволно да влијае на нашето здравје.


Црвеното вино се разликува од другите алкохолни пијалоци првенствено по тоа што го препорачуваат експерти. Кога консумирате црвено вино во умерени количини, останувате витки, телото се бори со инфекциите, а многу хронични болести се регулирани. За да бидете сигурни во количината што нема да ви наштети, треба да се придржувате до официјалните упатства на Центрите за болести и превенција, кои го дефинираат „умерено пиење“ како една чаша вино дневно за жени и две чаши вино дневно за мажи ..

Црвеното вино, кое на нашиот јазик стана популарно како „црно“, со стотици години е дел од општествените, верските и културните настани. Во средниот век, се верувало дека монасите живеат подолго во манастирите, делумно поради редовното, умерено пиење на ова вино. Во последниве години, науката навести дека можеби има одредена вистина во овие тврдења, а тие беа поткрепени со истражувања. Според една студија објавена во 2018 година, умереното консумирање на црвено вино може да има позитивни ефекти кај следните болести.

кардиоваскуларни заболувања
атеросклероза
хипертензија
дијабетес тип 2
невролошки нарушувања
метаболички синдроми

Ви откриваме 5 причини зошто е добро да се пие црвено вино.

 1. Помага во борбата против инфекциите
  Црвеното вино е многу добар извор на антиоксидансикои ви помагаат да се борите против инфекциите и да спречите болести како настинка. Овие антиоксиданси помагаат во ослободувањето на вашето тело од слободните радикали, а со тоа спречуваат други штетни болести.
 2. Го штити срцето Црвеното вино содржи антиоксиданси наречени полифеноли кои се одговорни за флексибилни крвни садови и го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта што може да доведе до срцеви заболувања. Покрај тоа, црвеното вино го намалува и лошиот холестерол во крвта во вашето тело и затоа е доста корисен за срцето на повеќе начини.
 1. Одржува нормално ниво на шеќер во крвта
  Црвеното вино помага и за контрола на нивото на шеќер во крвтаво вашето тело. Соединенијата кои се наоѓаат во виното го стимулираат ослободувањето на инсулин и протеини кои помагаат во регулирањето на нивото на гликоза во крвта.
 2. Го намалува нивото на холестерол
  Црвеното вино го намалува холестеролот. Црвеното вино значително го намалува нивото на лошиот ЛДЛ холестерол во вашето тело. Лошиот холестерол е одговорен за блокирање на артериите кои ја транспортираат крвта до срцето, што доведува до срцев удар. Црвеното вино гарантира дека артериите остануваат еластични и вашето кардиоваскуларно здравје останува силно.
 1. Ја зајакнува меморијата
  Црвеното вино содржи ресвератрол кој помага да се зголеми моќта на мозокот. Покрај зачувувањето на спомените, исто така го спречува формирањето на бета-амилоид протеин, кој се наоѓа во мозокот на пациентите кои страдаат од Алцхајмерова болест.
Претходна објаваДАЛИ СТЕ МЕЃУ НИВ? Ова се карактеристиките на ментално силните луѓе
Следна објаваКардиолог открива: Им ги забранив овие работи на луѓето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име