Дома Живот Има рок на траење за парфемот – Еве колку е долг

Има рок на траење за парфемот – Еве колку е долг

300
0

Рокот на траење на парфемот е тука. Она што треба да го знаете е дека не постои универзално правило и дека парфемите можат да траат во различни временски периоди. Некои квалитетни ќе можат да се користат со години, а некои не толку.

Сè објаснува креативниот директор во Bvlgari Parfumes Амандин Палез. Таа објаснува дека не постојат апсолутни правила за рокот на траење на парфемите.

Сепак, првото нешто што треба да го погледнете е датумот, односно датумот на истекување. Се разбира, многу парфеми ќе бидат во ред по тој датум.

Палез објаснува дека суштината е во составот на мирисот.

Така, природните и лесните ноти ќе испаруваат побрзо и ќе го променат составот.

Од друга страна, тешките, силни парфеми со мошус, дрво и килибар ќе траат подолго.

Можете сами да препознаете дали парфемот е сепак добар. Ако се чувствува кисело и жолто, треба да престанете да го користите.

И конечно, обично се смета дека парфемите треба да се користат три години по отворањето на кутијата…

Претходна објаваЗошто луѓето сакаат да озборуваат?
Следна објаваПразничен вкус: Варено бело вино со арома на портокал и ванила

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име