Дома Твој готвач Има разлика: Еве кога се користи свеж квасец, а кога сув квасец

Има разлика: Еве кога се користи свеж квасец, а кога сув квасец

2002
0

Како да го замесите најдоброто тесто

Изминативе денови многу се зборува за брашно и леб, што значи дека прашањето за квасецот се врти низ главата на многу млади и постари домаќинки.

Како незаменлив дел за подготовка на пекарски производи, се користи сув или свеж квасец, но многумина не се сигурни кој кога треба да се користи.

Повеќето домаќинки претпочитаат свеж бидејќи го прави тестото помеко и пообилно, а инстант квасецот, сув, се користи кога се брза.
Свежиот квасец има рок на траење од две недели и мора да се чува на ладно место. Од друга страна, сувиот квасец има прашкаста структура, подолг рок на траење и може да се чува на собна температура.

И дали ова е единствената разлика кога станува збор за употребата на овие два вида квасец?

Свежиот квасец е најдобар за рецепти за кои е потребно тестото да се меша повеќе од еднаш и е добар за оние кои се оставаат да се изладат преку ноќ по подготовката. Сепак, се распаѓа исклучително лесно.

Покрај тоа, тој е чувствителен за време на подготовката. Ако температурата на водата надмине 45 Целзиусови степени, постои голема веројатност да ја уништите, односно да не ги активира своите својства и да го надојде тестото.

Од друга страна, сувиот квасец е доста стабилен и практично може да трае со години во фрижидер без да ја изгуби моќта на подигање. Малку е потолерантен на повисоки температури до 50 степени. Добро е за подготовка на тесто кое се чува во фрижидер преку ноќ, најдобро е за оние кои не треба да мешаат повеќе од еднаш.

Кога станува збор за вкусот, поединци тврдат дека лебот е повкусен и посладок ако се меша со свеж квасец, иако повеќето веруваат дека вкусот не се разликува.

Претходна објаваПриродни лекови за синуси: што помага, а што може да биде многу штетно
Следна објаваВо овие светски градови, луѓето се чувствуваат најдобредојдени

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име