Дома Нега и убавина Има причина зошто ви паѓа многу коса, а тоа е лесно да...

Има причина зошто ви паѓа многу коса, а тоа е лесно да се поправи…

1085
0

Исто како и стомачната болка, постојат многу причини за губење на косата.

Губењето на косата и преосетливоста на корените може да бидат генетски условени или предизвикани од земање на некои лекови, но и поради стрес . Лошата исхрана и животни навики исто така може да предизвикаат зголемено опаѓање на косата. Симптомите на кои треба да се реагира се постепено проретчување на косата и зголемено опаѓање на косата при чешлање и миење.

Дерматологот Кори Гаскинс вели: „ Лошата хормонална слика може да влијае и на губењето на косата, а автоимуните болести како лупус исто така може да предизвикаат губење на косата бидејќи телото потоа ги напаѓа здравите клетки, вклучувајќи го и фоликулот на косата“.

Генетиката е исто толку важна, вели д-р Чери Розен и наведува фактори како исхраната и недостатокот на хранливи материи како цинк, биотин…

ДАЛИ Е ВИНОВНА ЕСЕНТА?

Ако моментално забележувате малку повеќе опаѓање на косата, тоа може да е постоечка здравствена состојба или природно проретчување на косата, но одговорот може да биде и во сезоната. Студијата спроведена пред пет години откри дека терминот „опаѓање на косата“ најчесто се бара на интернет пребарувачите во текот на есента , што се совпаѓа со податоците на трихолозите кои велат дека најмалку опаѓање на косата се забележува во текот на летото, а најмногу. во текот на есента.

ЗОШТО СЕ СЛУЧУВА ОВА?

„ Се чини дека во лето посветуваме повеќе внимание на заштитата на косата од сонцето, а во постудените месеци косата опаѓа за да направи простор за посилна и поздрава коса да расте“; вели експертот за коса, Gökhan Vayni. Ниските температури исто така можат да бидат одговорни бидејќи често сувиот воздух ќе го исуши скалпот, додава тој. Кога скалпот е сува, косата е оштетена.

КОГА ДА СЕ ОДИ НА ЛЕКАР?

Терапијата против опаѓање на косата често е долготраен процес и се спроведува со комбинација на различни процедури. д-р. Ивана Нола, специјалист по дерматовенерологија, го советува докторот кога и како може да изгледа потребната терапија:

„Кога пациентот доаѓа во ординација за дерматологија со овој проблем, ние се обидуваме да го спречиме или намалиме опаѓањето на косата со приспособена терапија. Пред сè, неопходно е да го научиме пациентот за превенција и помош во отстранувањето на симптомите со здрава и нутритивно избалансирана диета, совети и посебни подготовки за правилна нега и одржување на косата.

Препораката е да се избегне стресот, но сите знаеме дека тоа е речиси невозможно во денешното бурно темпо на живот. Може многу да се направи со навремена посета на дерматолог со цел на рана дијагноза и терапија, но за жал, многумина доаѓаат во напредна фаза на настанатиот здравствен проблем“.

Претходна објаваНајдобриот домашен рецепт за цацики што некогаш сте го пробале!
Следна објаваЗдравствени придобивки од семките од тиква

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име