Дома Life ИМА ДВЕ ГЛАВНИ ПРИЧИНИ ЗА ОВОЈ РЕФЛЕКС: Зошто луѓето постојано трепкаат?

ИМА ДВЕ ГЛАВНИ ПРИЧИНИ ЗА ОВОЈ РЕФЛЕКС: Зошто луѓето постојано трепкаат?

186
0

ИМА ДВЕ ГЛАВНИ ПРИЧИНИ ЗА ОВОЈ РЕФЛЕКС: Зошто луѓето постојано трепкаат?
Дали некогаш сте учествувале во натпревар за зјапање? Може да биде тешко да ги држите очите отворени долго време поради природниот инстинкт да трепкате. Но, зошто треба да трепкаме?

Има две главни причини, рече др. Бренда Паган-Дуран, клинички портпарол на Американската академија за офталмологија и офталмолог во Њу Џерси . Прво, со трепкање, честичките се отстрануваат од очите. „ Ако има туѓо тело, тоа помага да се ослободиме од него “, изјави таа за Live Science .

Притисокот на очите може да доведе до губење на видот. Како да го препознаете?

Второ, трепкањето ги подмачкува очните јаболка. На очите им треба мазна површина за правилно фокусирање на светлината за да не се замати видот. Со трепкање се ослободува солзавецот – кој е главно вода, масло и слуз – за да се одржи површината на очното јаболко мазна. Исто така го спречува сушењето на окото, што може да биде непријатно. „Кога имате голема површина на сувост, речиси се чувствувате како нешто да ве чеша“, што е надворешниот заштитен слој на окото, рече Паган-Дјуран. Ова може да биде многу болно, бидејќи рожницата има многу нервни завршетоци .


Солзавецот исто така го снабдува окото со кислород. Крвните садови не стигнуваат до рожницата, но солзавецот директно го пренесува кислородот до неа. Филмот содржи и ензими кои се борат против бактериите и помагаат во спречување на инфекции на очите.

Трепкањето помага и за време на емоционални кризи. Кога плачете, почесто трепкате за да ги измиете солзите, рече Паган-Дјуран. Ова ги спречува да го наградуваат езерото во окото, што може да го замати видот.

Трепкањето е рефлекс. Тоа се случува неволно, но можете да се присилите и да трепнете. Просечниот човек треба да трепка 400 милисекунди, рече Паган-Дуран. Повеќето луѓе трепкаат некаде помеѓу 10 и 20 пати во минута, обично околу 15 или 16, додаде тој. Сепак, постојат некои околности кои предизвикуваат луѓето да трепкаат повеќе или поретко.

На пример, може почесто да трепкате ако нешто ви е во окото. Алергии, крваво око и други видови на воспаленија, исто така, можат да го активираат рефлексот. Некои луѓе имаат тикови или вообичаени неволни движења поради кои често трепкаат, а стресот и анксиозноста можат да ве натераат да трепкате повеќе, според Pagan-Duran. Ако имате некорегирани проблеми со видот, може почесто да трепкате бидејќи вашите очи природно се обидуваат да го поправат заматениот вид.

Ако има оштетување на фацијалниот нерв, кој е одговорен за затворање на очниот капак, лицето може да трепка побавно или поретко, рече Паган-Дуран. Заморот и некои лекови може да предизвикаат сличен ефект. Кога се фокусирате на нешто како гледање филм, можеби помалку трепкате за да го зајакнете фокусот. На пример, кога читаат, луѓето имаат тенденција да трепкаат на крајот од реченицата наместо на средината, рече таа.

Луѓето трепкаат почесто отколку што е потребно за подмачкување на окото, што може да му даде на мозокот кратка пауза, според една студија од 2013 година. „Не е само техничкиот дел за заштита на очното јаболко и подмачкување и чистење на честичките“, рече Паган-Дјуран. „Повеќе е прашање кога точно ќе му се даде тој мал ментален одмор на мозокот“.

Претходна објаваНАЈПОЗНАТИ РУСКИ ДОКТОР СОВЕТУВА: Еве како да изгубите 12 килограми за еден месец!
Следна објава5 ВИДОВИ МАЈКИ КРУЦИЈАЛНО ВЛИЈААТ НА РАЗВОЈ НА ЕМОЦИИТЕ КАЈ ДЕЦАТА! Смирените деца растат со контролирани мајки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име