Дома Health Имате ладни стапала? Лекарите наведоа пет болести кои можат да бидат причина...

Имате ладни стапала? Лекарите наведоа пет болести кои можат да бидат причина за ова

1371
0

Имате ладни стапала? Лекарите наведоа пет болести кои можат да бидат причина за ова

Нема ништо необично во тоа што вашите стапала се ладни во текот на зимата, но ако забележите дека често ви требаат подебели чорапи или да повлечете ќебе преку стапалата за да ги загреете стапалата, можно е проблемот да е нешто друго освен студените зимски температури.

Хронично студените стапала се поврзани со неколку различни здравствени проблеми, а доколку имате и други проблеми покрај студените стапала , треба да се јавите кај вашиот лекар за да дознаете за што точно станува збор.

Хипотироидизам
Студените стапала може да сигнализираат дека можеби имате проблем со тироидната жлезда. „Тироидната жлезда е важен дел од метаболичките функции во нашите тела“, вели лекарот за итна медицина Кели Џонсон-Арбор.

Ако вашите стапала често се ладни, ова може да укаже дека вашата тироидна жлезда можеби не произведува доволно хормони. Ова се нарекува хипотироидизам , што е познато и како намалена активност на тироидната жлезда, објаснува докторот.

Покрај студените стапала, луѓето кои го имаат овој здравствен проблем може да искусат и некои други симптоми како што се замор, зголемување на телесната тежина и нетолеранција на ниски температури.

„За среќа, болеста на тироидната жлезда може лесно да се дијагностицира со едноставен тест на крвта. „Третманот, кој обично вклучува доживотна администрација на тироиден хормон, може да помогне да се намалат или елиминираат знаците и симптомите на хипотироидизам“, додава Џонсон-Арбор.

Едноставни совети за подобра циркулација

Дијабетес
Дијабетесот може да биде одговорен и за студените стапала. Дејвид Бити, општ лекар од Обединетото Кралство, вели дека студените стапала може да бидат знак дека имате дијабетес.

Дијабетичарите имаат поголема веројатност да развијат периферна васкуларна болест, состојба во која „артериското снабдување со крв на екстремитетите е намалено или, во екстремни случаи, целосно блокирано“, објаснува Бити.

„Дополнително, мастите, холестеролот и другите супстанции формираат наслаги кои ги затнуваат артериите, намалувајќи го протокот на крв во стапалата. Како резултат на тоа, циркулацијата во екстремитетите може да биде нарушена“, додава Бити, објаснувајќи дека тоа резултира со студени стапала. Покрај студените стапала, периферната васкуларна болест може да предизвика и други симптоми – лицето може да биде ладно на допир или многу бледо.

Анемија
Кели К. Мидлтон , лекар и ортопед, вели дека постојаното чувство на студ е поврзано и со анемија , состојба која се јавува поради недостаток на железо или витамин Б-12. Докторот додава дека луѓето со анемија може да имаат и други симптоми како што се замор, бледа кожа и палпитации.

Џонсон-Арбор вели дека анемијата се јавува кога бројот на црвени крвни зрнца во вашето тело се намалува. „Црвените крвни зрнца носат кислород до ткивата низ телото. Кај анемичните пациенти, слабата циркулација е резултат на недостаток на доставување кислород до ткивата“, објаснува таа.

Проблеми со белите дробови
Респираторниот терапевт Џон Ландри изјави за Best Life дека студените стапала може да доведат до неколку проблеми со белите дробови, вклучително и хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ), пулмонална хипертензија и пулмонална емболија. Ако некое лице има ХОББ и пулмонална хипертензија, покрај студените стапала, може да забележи и симптоми како што се отежнато дишење, замор, болка во градите и стегање во градите.

Слични симптоми се јавуваат и со белодробна емболија, а во овој случај може да се појави и забрзан пулс. Бидејќи ова е сериозна медицинска состојба која може да доведе до формирање на згрутчување во белите дробови, доколку ги забележите овие симптоми, веднаш треба да се јавите кај вашиот лекар.

Труење
Џонсон-Арбор додава дека студените стапала може да укажуваат и на труење од контаминирана риба. Главно се работи за видови тропски риби, а освен студени стапала може да се јават и симптоми како мачнина и болки во стомакот.

Претходна објаваЧорба од говедски коски: Дали знаевте дека чорбата од коски е најдобриот природен лек?
Следна објаваЧУВАЈТЕ ГИ БУБРЕЗИТЕ НА ВРЕМЕ: Почестата конзумација на оваа храна го намалува ризикот од развој на…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име