Дома Нега и убавина Избришете години од вашето лице: Намалете ги брчките и старечките дамки со...

Избришете години од вашето лице: Намалете ги брчките и старечките дамки со оваа чудесна маска

4119
0

Потребни ви се само четири состојки….

Негата на лицето по зимата и ниските температури значи отстранување и лупење на тенок слој од кожата на лицето и мртвите клетки со него, потоа добра длабинска хидратација и на крајот отстранување на сите дамки и лузни кои настанале при изложување на лицето на големи температурни разлики, особено минус и мраз.. Природните маски за лице имаат најефикасни ефекти, особено кога ги прилагодуваме неговите состојки на потребите и типот на нашето лице. Изедначениот тен, мазната структура на лицето, затегнатата кожа на лицето и неверојатната мекост се само дел од придобивките што ги обезбедува популарната блескава маска за лице.

Блескавата маска за лице е направена од само пет состојки, а своето име го должи на благото чувство на печење кое трае најмногу пет минути на лицето. Идеален е затоа што секоја негова состојка има специфично и фокусирано дејство, и и дава на кожата цела палета на хранливи материи и минерали кои и даваат посебна мекост и ја прават неверојатно мазна. Составот на оваа маска вклучува сок од лимон, цимет, морско оревче и природен мед, но за лицата со исклучително чувствителна кожа се препорачува омекнување на маската со еднаква количина на вода или двојна доза мед.

Темните дамки и лузните ги предизвикуваат бројните мозолчиња и акни, кои со отсуство на потење и затворање на порите за време на студеното време, особено излегуваат на површината на лицето во текот на зимата и оставаат трајни дамки. Дополнително, особено е проблематично доколку имате нерамномерен или проблематичен тен, дамки или флеки на лицето, кожа без сјај и полна со ситни брчки. Ако во ова препознавте барем една карактеристика на вашето лице, блескавата маска за лице е совршена, дури и за секојдневна употреба.

Дополнително, блескавата маска за лице придонесува за полнење на малите пори по првата употреба, така што редовното нанесување може да го врати младешкиот изглед, сјајот и мекоста на лицето.

Состојки за маска за лице:

половина лажичка цимет
половина кафена лажичка морско оревче
1 лажичка мед
1 лажичка свеж сок од лимон

Подготовка и примена на маска за лице:

Измешајте ги сите состојки заедно во паста. Нанесете на лицето, избегнувајќи ја областа околу очите и устата. Оставете да отстои 30 минути или барем 10 минути ако не можете да го поднесете малото пецкање. Пецкањето се смирува во првите 5 минути, а потоа исчезнува. Потоа исплакнете ја маската со топла вода и нанесете ја вообичаената хидратантна крема.

Ако имате чувствителна кожа, испуштете го или разредете го лимонот со вода. Доколку го испуштите, додадете уште малку мед за смесата да стане густа. Исто така, маската не се препорачува за луѓе кои боледуваат од купероза, розацеа и други васкуларни кожни заболувања бидејќи медот ги шири крвните садови. Белата или зелената глина може да се користи како замена за мед. Се меша во исти пропорции со останатите состојки на маската и се разредува со вода до саканата текстура за совршено нанесување на лицето за да биде трајно.

Ова е маска која делува постепено. Нанесете го најмалку 2 пати неделно и наскоро ќе видите огромно подобрување на кожата. Со доследна примена, оваа блескава маска ќе ги осветли и отстрани флеките и лузните, ќе ги намали брчките и ќе и помогне на кожата на лицето да добие феноменален сјај и здрав изглед.

Претходна објаваСос од кари
Следна објаваЕмилија Десановска: Навремената здравствена заштита спасува живот, затоа приватното здравствено осигурување е важно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име