Дома Health Избелете ги забите со јагоди…

Избелете ги забите со јагоди…

396
0

Наместо да користите купени хемиски производи за белеење на заби, истиот ефект можете да го постигнете со некои видови храна. Меѓу нив се и јагодите. Поради киселината што ја поседуваат, тие совршено ги избелуваат забите.

Измиените и исчистени јагоди изгмечете ги со вилушка, додадете сода бикарбона и добро измешајте.
Натопете мека четка за заби во оваа смеса и потоа третирајте ги забите со неа најмалку три минути, а потоа измијте ги со вообичаената паста за заби и четка.

На крај, користете забен конец за отстранување на семките од јагодите доколку има потреба.

Претходна објава10 изненадувачки факти за океаните…
Следна објаваТестенини со печурки – класика за секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име