Дома Здравје Избегнувајте ја оваа храна пред спиење!

Избегнувајте ја оваа храна пред спиење!

255
0

Доколку имате проблеми со квалитетот на спиењето, експертите истакнуваат дека треба да обрнете внимание на вашите навики во исхраната. Имено, истражувањето покажало дека одредена храна може да го наруши квалитетот на спиењето и да предизвика чести будења во текот на ноќта.

Домати

Доматите не се лесно сварлива храна и можат да предизвикаат металоиди. Експертите советуваат да не ги јадете барем 5-6 часа пред спиење.

Зачинета храна

Зачините ја зголемуваат телесната температура и многу е потешко да заспиете кога сте жешки. Ако сакате да спиете добро, не заборавајте да избегнувате многу зачинета храна неколку часа пред спиење.

Слатки

Слатките предизвикуваат ненадејни промени во нивото на шеќер во крвта, што предизвикува ненадејни промени во расположението. Не правете слатки во период од 5 до 6 часа пред спиење.

Кафе

Кафето, како и секој друг пијалок што содржи кофеин, ќе го наруши квалитетот на сонот. Кофеинот го стимулира мозокот и не одржува будни. Не пијте кафе најмалку 6 часа пред спиење.

Претходна објаваОваа храна ќе го зачува вашиот вид
Следна објава5 причини зошто интелигентните луѓе сметаат дека тешко ја прогаоѓаат среќата…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име