Дома Твој готвач Зрна кафе колачиња…

Зрна кафе колачиња…

622
0


Брз рецепт за колачиња, посни и вкусни…

Состојки:
250 гр. шеќер
0,75 дл вода
125 гр. маргарин
100гр. мелени ореви
100 гр. мелени бисквити
80 гр. чоколадо
1-2 лажички мелено кафе

Подготовка:
Сварете шербет од шеќерот и водата. Варете 3-4 минути.
Тргнете го од оган и додадете го маргаринот или путерот, па мешајте додека не се стопи.
Додадете ги мелените ореви и бисквити, чоколадото и кафето и се соединете.
Кога смесата ќе се олади, формирајте мали топчиња и отпечатете отпечаток во средина со чепкалка за заби, за да добиете облик на зрно кафе.
Добро оладете. Готовите зрна кафе распоредете ги во мали корпи за хартија.

Претходна објаваРибиното масло го зачувува видот…
Следна објаваПриродни препарати што ги бришат темните кругови околу очите…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име